2. 6. 2023

Jízdenky jsou předražené. Peníze šly na Panenské ostrovy, přiznal výrobce

Výroba jízdenek pro pražský dopravní podnik (DPP) je dvojnásobně předražená. Tvrdí to Vladimír Sitta, generální ředitel společnosti Neograph, která lístky DPP dodává. Dopravnímu podniku navrhl uzavření nové smlouvy.

Dopravní podnik návrh na ukončení smluvního vztahu vítá, reagovala mluvčí DPP Ilona Vysoudilová. Poté chce ale vypsat nové výběrové řízení.

Kvůli kauze, ve které byly podle ČT údajně vyváděny peníze z jízdenek na Panenské ostrovy, padlo již několik trestních oznámení. Několik jich bylo podáno na Vladimíra Sittu mladšího, který je obchodním ředitelem Neographu, další na předsedu představenstva Neographu Jana Janků.

Firma dodává DPP jízdenky, které obsahují ochranné prvky proti padělání. Podle Sitty se Neograph o tuto zakázku pokoušel dlouhodobě, nebylo ale prý v jeho silách “přetnout spojenectví zainteresovaných lidí z DPP” s tiskárnou u Mnichova v Německu.

ČTĚTE TAKÉ: Jsem tu omylem, jedu k požáru, vymlouvají se v Česku černí pasažéři

Janků prý podle Sitty vedení Neographu v létě 2007 oznámil, že by zakázku mohla firma získat, pokud by vztah mezi ní a dopravním podnikem zajišťovala za provizi zprostředkovatelská firma. Stala se jí společnost Cokeville Assets z Britských Panenských ostrovů. Z každé dodané jízdenky firmě plynula část zisku, za dobu trvání smlouvy tak měla získat desítky milionů korun. Podle ČT je za společností nejasná vlastnická struktura.

“Jako generální ředitel společnosti, která jízdenky vyrábí, s plnou odpovědností prohlašuji, že cena jednoho kusu jízdenky je předražena o provizi společnosti Cokeville Assets. Tedy v řádu desítek milionů korun od roku 2008,” uvedl Sitta.

Janků ale dnes v tiskovém prohlášení informace odmítl a označil je za smyšlené. Odměny za zprostředkovatelské služby podle něj před podpisem smluv schválil generální i obchodní ředitel společnosti Neograph. “Nacenění zakázky pro Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s. a obchodní politiku společnosti Neograph, a.s. měl po celou dobu na starosti výlučně Ing. Sitta (mladší),” uvedl Janků. Sitta starší podle něho dal přednost podpoře a kamufláži nelegálního jednání vlastního syna před výkonem své funkce ve firmě.

  Plné znění textu: Jízdenky jsou předražené. Peníze šly na Panenské ostrovy, přiznal výrobce

 
error: Alert: Content selection is disabled!!