2. 6. 2023
17h / Tisk

Máme důkazy o korupci v DPP, tvrdí Janečkův fond. Miliony tekly známému lobbistovi

Nadační fond proti korupci oznámil, že má důkazy o tom, že kolem DPP fungovala za ředitelování Martina Dvořáka dobře organizovaná zločinecká skupina. Ta z dopravního podniku vyváděla peníze do firmy v Karibiku. A finance pak údajně končily u pražského kmotra Ivo Rittiga.

V Pražském dopravním podniku bujela obří a dobře zorganizovaná korupce. Předražovaly se dodávky jízdenek, pohonných hmot nebo náhradních dílů. A desítky milionů z těchto nevýhodných obchodů končily u jediné osoby – lobbisty a jednoho z nejvlivnějších pražských kmotrů Ivo Rittiga.

Tvrdí to Nadační fond proti korupci (NFPK), který v úterý oznámil, že činnost skupiny rozkryl a údajně má v ruce přesvědčivé důkazy o tom, jak se v DPP s penězi kupčilo.

“Vlastní investigativní činností jsme zmapovali finanční toky. A zjistili, že končí u Ivo Rittiga,” řekl člen správní rady NFPK a bývalý šéf rozvědky Karel Randák.

“Bendlův Dalík”

Rittig je jednou z klíčových postav zákulisí pražského byznysu a pojí jej úzké přátelství se současným ministrem zemědělství Petrem Bendlem z ODS. Díky tomu Rittig získal přezdívku “Bendlův Dalík”.

Dopravní podnik odevzdával z každé prodané jízdenky 17 haléřů. Ty končily právě u Rittiga,” dodal Randák. Případu by se podle něj měl zhostit pražský magistrát a podat trestní oznámení. Pokud tak neučiní, podá jej prý protikorupční fond.

Na podezřelé okolnosti v dopravním podniku nedávno upozornila kauza předražených jízdenek. Společnost Neograph, která je pro DPP dodávala, měla mít uzavřenou smlouvu s firmou Cokeville Asset Inc. sídlící na Britských Panenských ostrovech. Za zprostředkování smlouvy měla tato společnost dostat z každého lístku 17 haléřů.

Podle Randáka je Cokeville napojena právě na Rittiga. NFPK má prý důkazy, že mezi Rittigem a firmou existuje smlouva o spolupráci, na základě které má firma Rittigovi vyplácet provize ve výši 160 tisíc eur (asi čtyři miliony korun) měsíčně a další procenta ze zisku.

“Smlouva je koncipována tak, že ze strany Rittiga nemusí být žádné plnění,” poznamenal Randák. Za období od ledna 2007 do února 2008 vyplatila společnost Rittigovi provize ve výši 73 milionů korun, dodal Randák.

Fond upozorňuje také na vztahy s advokátní kanceláří Šachta & partners, která podle nashromážděných dokumentů za Rittiga žádala vyplacení peněz od Cokeville.

Smlouva už neplatí

Kontroverzní smlouvu mezi DPP a Neographem obě firmy minulý týden ukončily. Před dvěma týdny to navrhl sám Neograph. Přiznával, že výroba jízdenek je dvojnásobně předražená. A navrhl novou smlouvu, tentokrát už bez prostředníka.

Původní kontrakt před čtyřmi lety za Neograph uzavřel předseda představenstva Jan Janků, který byl mimo jiné členem managementu Komerční banky v době, kdy banka přidělovala podivné úvěry.

Janků je padesátiprocentním akcionářem Neographu. Zveřejnění kauzy a ukončení smlouvy je zřejmě důsledkem sporů mezi společníky firmy – kromě Janků je jím ještě Vladimír Sitta starší.

  Plné znění textu: Máme důkazy o korupci v DPP, tvrdí Janečkův fond. Miliony tekly známému lobbistovi

 
error: Alert: Content selection is disabled!!
Obsah