2. 10. 2023

Policie spí, miliony mizí v Karibiku.

Ještě v úterý věřil Vladimír Sitta, že policie už brzy pozatýká všechny konstruktéry skrytého penězovodu vyvádějícího z pražského dopravního podniku miliony. „Je to na dobré cestě,“ říkal tajemně. Téměř před dvěma lety přinesl detektivům protikorupční jednotky první listinné důkazy o provizích plynoucích z výroby jízdenek lobbistovi Ivo Rittigovi a letos v říjnu jej uklidňoval sám šéf útvaru Tomáš Martinec.

Včera už bylo všechno jinak. Když HN začaly pátrat po osudu rozpracovaného případu, zjistily, že Martincovi vyšetřovatelé se spisu zbavili – po dvou letech předali případ pražské policejní správě. „Touto věcí jsme se skutečně zabývali. Z důvodu věcné a místní příslušnosti jsme ji postoupili na krajské ředitelství,“ potvrdil informace HN mluvčí protikorupční jednotky Jaroslav Ibehej.
Sitta: Zametají to pod koberec Sitta, obchodní ředitel tiskárny Neograph vyrábějící jízdenky, neskrýval rozhořčení nad novou informací. „Zametají to pod koberec,“ řekl. „Mám obavu, že v Praze, kde ta organizovaná skupina sídlí a kde má dobré kontakty, to skončí na dně šuplíku,“ dodal.

Sitta přitom protikorupční policii naservíroval případ na podnose. Nejprve v lednu 2010 předal kriminalistům zprostředkovatelskou smlouvu, kterou musela firma Neograph uzavřít s firmou Cokeville Assets z Britských Panenských ostrovů. Z každé jízdenky do Karibiku posílali 17 haléřů. Přidal k tomu i faktury se všemi inciálami. Když se nic nedělo, oslovil přímo šéfa detektivů Martince. „Označil to za šílené a velmi závažné s tím, že se to musí okamžitě řešit,“ popsal říjnové setkání Sitta. To už policistům doplnil i zbývající část skládačky: firma Cokeville uzavřela smlouvu se zákulisním politickým hráčem Rittigem, v níž se mu zavázala, že každý měsíc pošle na jeho kyperský účet čtyři miliony korun plus čtyřicet procent zisku. Šéfdetektiv Martinec nově přidělil případ odboru, který má na starosti daňové úniky a praní špinavých peněz. A Sitta absolvoval opět sérii schůzek s novými vyšetřovateli. „Paradoxně chtěli všechny chtěli po mně, aby se prý nemuseli prozradit na dopravním podniku,“ vylíčil. „Posledních čtrnáct dní už na mé nové podměty zaslané e-mailem ani nereagovali,“ doplnil Sitta.

Muž se správnými kontakty HN žádaly o vysvětlení i samotného Martince. Neúspěšně. Není proto úplně jasné, proč se útvar se specialisty na korupci a praní špinavých peněz případu najednou zbavil. Nadační fond proti korupci přitom spočítal, že jen za rok 2007 přiteklo na Rittigův účet z karibské firmy 73 milionů korun. Provize měl podle fondu i z dalších zakázek.

Ještě v nedávné minulosti měl každopádně Rittig velmi dobré kontakty v bezpečnostních složkách. Před pěti lety podle odposlechů zjišťoval citlivé informace o postupu vyšetřování protikorupčního útvaru v kauze poslance ODS Vladimíra Doležala. A když na konci loňského roku podali analytici ministerstva financí na Rittiga trestní oznámení, záhy se to dozvěděl i on. Podle jedné z verzí právě z protikorupčního útvaru. „Rozhodně odmítáme spekulace, že by někdo měl u nás informátory,“ reagoval mluvčí Ibehej.

 
error: Alert: Content selection is disabled!!