9. 6. 2023

Protikorupční fond udeřil na Ivo Rittiga

Drsné obvinění: Podíl z předražených pražských jízdenek prý kasírovala šedá eminence ODS. Přinášíme detailní popis kauzy

Po takovém entrée nemohlo přijít nic jiného než velké jméno ve známé kauze. Zaznělo jméno Ivo Rittig.

Podle NFPK právě u šedé eminence středočeské ODS pravděpodobně končí miliony korun z předražených jízdenek v pražském dopravním podniku. Zástupci protikorupčního fondu toto tvrzení doložili několika dokumenty, které má NFPK k dispozici díky Vladimíru Sittovi ml. – synovi jednoho ze dvou majitelů firmy Neograph, která jízdenky dopravnímu podniku dodává.

Poměrně sporou informaci, kterou během úterka citovaly všechny zpravodajské weby, stojí za to podrobně upřesnit. Kromě detailnějšího popisu argumentů protikorupčního fondu přinášíme protikladné pohledy některých aktérů. Ti z protizákonných praktik osočují naopak fond, jednoho z jeho protagonistů Karla Randáka i Vladimíra Sittu. Doplňujeme o exkluzivní rozhovor s Vladimírem Sittou ml., jenž mimo jiné říká, že pád velké pražské koalice a vznik nové vlády na pražské radnici primátorovi Bohuslavu Svobodovi rozvázaly ruce, což je pro vyšetřování kauzy s jízdenkami příznivé.

Příběh o milionech z jízdenek pražské MHD

Kauza s předraženými jízdenkami je velmi komplikovaná. Pro přehlednost uvádíme odkaz na materiály protikorupčního fondu, které obsahují dokumenty a kopie smluv, na něž se NFPK v rozkrývání daného problému odvolává.

  • Společnost Neograph je nejstarším výrobcem ceninových a speciálních druhů papírů v Česku a na Slovensku; 50 procent akcií firmy vlastní Vladimír Sitta st., druhou polovinu akcií drží Jan Janků. Ač obchodní společníci jedné firmy, v kauze, kterou popisujeme, stojí zmiňovaní pánové proti sobě.
  • Dne 10. srpna 2007 byla podepsána smlouva, jejímž předmětem byl závazek společnosti Cokeville Assets (sídlící na Britských Panenských ostrovech) poskytnout společnosti Neograph poradenské a zprostředkovatelské služby týkající se zakázky dopravního podniku na dodávku jízdenek. Podle NFPK však došlo k vyjednání o podmínkách smlouvy mezi dopravním podnikem a společností Neograph již v lednu 2007 – tedy ještě před podpisem zprostředkovatelské smlouvy mezi Neograph a Cokeville Assets. „Lze tedy předpokládat, že předmět plnění ve smlouvě mezi Neograph a Cokeville Assets je účelový proto, aby existoval právní důvod k vyvedení finančních prostředků z dopravního podniku,“ tvrdí NFPK.
  • Dne 11. ledna 2008 podepisuje Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) s firmou Neograph smlouvu na dodávku jízdních dokladů. Kromě jednoho ze spolumajitelů Neographu Jana Janků se na vyjednání této zakázky podílel Peter Kmeťvedoucí organizační složky Cokeville Assets. Za dopravní podnik jednal jeho ekonomický ředitel Ivo Štika.
  • V praxi to probíhalo tak, že dopravní podnik zaplatil 34 haléřů za jeden lístek společnosti Neograph, a ta z této částky předala 17 haléřů firmě Cokeville Assets. Přitom, jak uvádí NFPK, mezi Cokeville Assets a lobbistou Ivem Rittigem existuje konzultační a poradenská smlouva. Je tedy pravděpodobné, že konečným příjemcem 17 haléřů za jízdenku byl právě on (Ivo Rittig – pozn. red.),“ stojí v prohlášení NFPK.
  • Důkazem pro výše uvedené tvrzení je podle NFPK konzultační smlouva mezi Cokeville Assets a Ivo Rittigemz níž fond vyvozuje domněnku, že se týkala obchodu na ose Cokeville Assets – Neograph – pražský dopravní podnik. „Lze vyslovit domněnku, že v období od ledna 2007 do února 2008 byla z účtu společnosti Cokeville Assets na účet Ivo Rittig převedena celková částka ve výši 73 milionů korun, přičemž je zjevné, že některé úhrady ve prospěch účtu osoby Ivo Rittig nemají přímou vazbu na plnění ze smluvního vztahu mezi společností Cokeville Assets a Neograph.“ Suma podle materiálů NFPK putovala na Rittigovo konto na Kypru. „Je pravděpodobné, že společnost Cokeville Assets slouží osobě Ivo Rittig jako zdroj legálních příjmů, přičemž je zřejmé z předmětu plnění a souvisejících ustanovení, že plnění ze strany poskytovatele, tedy osoby Ivo Rittig nemusí být vůbec žádné,“ odkazuje dále NFPK na jeden z odstavců v konzultační smlouvě.
  • Dalším označeným aktérem v kauze je advokátní kancelář Šachta Partners, která dopravnímu podniku v minulosti poskytovala právní služby. Pořad Reportéři ČT označil jako pojítko mezi advokátní kanceláří a firmou Cokeville Assets Petra Kmetě, který je vedoucím organizační složky Cokeville Assets. Podle pořadu ČT se adresa Kměťovy kanceláře uvedená na zprostředkovatelské smlouvě shoduje s adresou AK Šachta & Partners. Protikorupční fond vypracoval takzvanou vztahovou mapu, ze které je zřejmá společná účast Kmetě a právníků této kanceláře (například Drahomíra Šachty, Marka Stubleyho, Davida Michala a Karolíny Babákové) v několika právnických osobách.
  • Dalším pojítkem podle NFPK je, že smlouvu mezi Rittigem a Cokeville Assets zajišťovala velmi pravděpodobně kancelář Šachta & Partners. Podle protikorupčního fondu toto tvrzení dokazuje otisk razítka advokátní kanceláře Šachta & Partners na smlouvě mezi Cokeville Assets a Rittigem.
  • Zaměstnancem firmy Neograph je syn majitele Sitty Vladimír Sitta ml., soudní znalec v oboru kriminalistiky, výroby papíru a polygrafie. Jeho otec – jeden ze dvou majitelů Neographu – ho podpořil ve spolupráci s NFPK. Mezi majiteli Neographu evidentně došlo k rozporu, který přispěl ke zveřejnění celého případu, jak upřesníme dále.
  • Neograph na konci listopadu navrhl zrušit smlouvu o dodávce jízdenek. Podle televizní stanice ČT24 firma Neograph přiznala, že cena za dodávku byla zhruba dvojnásobně předražena. Podle ředitele Neographu Sitty se však firma bude ucházet o novou smlouvu na dodávání jízdenek. Odcházející šéf DPP Martin Dvořák se zrušením smlouvy souhlasil a uvedl k tomu: „Než předám agendu vedení podniku pověřenému nástupci, chtěl jsem tuto otázku jednoznačně vyřešit. Bylo to jedno z mých posledních manažerských rozhodnutí.“
Ostrá reakce Rittiga a Janků

Reakce Jana Janků a Ivo Rittiga na úterní vyjádření protikorupčního fondu byla velmi ostrá. Janků, jeden z majitelů Neographu, například uvedl: „Po čtyřech letech bezproblémového fungování a plnění smluvních vztahů uzavřených v souvislosti s dodávkou jízdních dokladů se Ing. Sitta (mladší) dostal do osobního konfliktu s vedením Dopravního podniku hl. m. Prahy a následně mě začal vydírat (chtěl, abych mu odevzdal 40M CZK ,z klobouku‘). Odmítl jsem, přičemž výsledkem jsou naše nynější rozepře mezi managementem a následně i akcionáři.“ Bližší informace o tom, čeho se vydírání mělo týkat, Janků neuvedl.

Rittig zase sdělil, že se Randák, jeden ze členů správní rady NFPK, měl údajně snažit uplatit jeho řidiče, aby od něj získal informace o Rittigově rodině.

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/tema/protikorupcni-fond-uderil-na-ivo-rittiga.A111206_224410_pozice_47409

  Plné znění textu: Protikorupční fond udeřil na Ivo Rittiga

 
error: Alert: Content selection is disabled!!
Obsah