9. 6. 2023

V boji s korupcí podporujeme i Babiše, řekl Janeček on-line

Katova sekera musí dopadnout na všechny zloděje a korupčníky, tvrdí Karel Janeček, zakladatel Nadačního fondu proti korupci. Ten nedávno přinesl nové důkazy ohledně předražených jízdenek v DPP. Jak se mu je podařilo získat? Karel Janeček odpovídal na Vaše dotazy.

Zakladatel a šéf Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček si může připsat další úspěch při rozkrývání politicko-hospodářských vazeb. Nedávno předložil nové důkazy o vyvádění peněz z pražského dopravního podniku na soukromá konta.

Zjištění související s kauzou předražených jízdenek v DPP vedla k odstoupení generálního ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka.

“Podle toho, co vím, byly hlavním důvodem Dvořákova odchodu informace o podezřelých tocích peněz v DPP, které zveřejnil náš fond,” uvedl Janeček v rozhovoru pro přílohu HN Praha.

V souvislosti s dopravním podnikem a pražskými politiky se Karel Janeček nebojí použít slova jako korupčník nebo zloděj. Za další “zlodějnou ad absurdum” označuje projekt Opencard. “Nechal jsem si udělat odborný posudek, který ukazuje, že celá věc měla stát míň než dvě stě milionů,” konstatoval.

Motorem korupce a krádeží jsou podle Janečka politické strany. Důležitá je pro něj tedy nejen investigativní činnost fondu, ale i činnost legislativní.

“Je nutné změnit politický systém, není možné, aby lidé volili strany, musí vybírat jednotlivce,” vysvětlil Janeček.

Vlastní politické ambice popřel v on-line rozhovoru popřel. V zachování současného politického systému i beztrestnosti korupčníků nevěří: “Určitě korupčnické pijavice půjdou sedět. Nejpozději poté, kdy se ekonomická situace ještě zhorší, lidé půjdou do ulic a změní politický systém,” řekl on-line.

Jak získal Nadační fond proti korupci důkazy o vyvádění peněz z DPP? Na čem pracuje nyní? Co dál s projektem Opencard? Snažil se ho už někdo uplatit?

Šéf Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček odpovídal on-line na otázky čtenářů IHNED.cz.

Online rozhovor

  Plné znění textu: V boji s korupcí podporujeme i Babiše, řekl Janeček on-line

 
error: Alert: Content selection is disabled!!