30. 9. 2023

Matka bývalého šéfa DPP Dvořáka získala podezřele vilu za miliony

Matka bývalého ředitele pražského dopravního podniku Martina Dvořáka Marie Nováková získala neprůhledným způsobem vilu v pražských Dejvicích. Její cena se odhaduje na 40 milionů korun. Obchody Novákové se zabývá protikorupční policie.

Podle advokátní kanceláře Šachta & Partners, která je do případu zatažena, se jedná o mediální kampaň, kterou účelově rozpoutala Dvořákova exmanželka.

Nováková vilu koupila na podzim roku 2010 přes firmu Future Earnings s kyperskými vlastníky. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny. Za jakou cenu vilu koupila, nejde podle HN dohledat. Dům je totiž psaný na Future Earnings a tuto firmu Nováková získala za 200 tisíc korun.

Tvrdí však, že to nebyla konečná cena a že peníze za dům zatím splácí. “Cena za prodej domu na Hanspaulce nečiní 200 tisíc korun, nýbrž několik desítek milionů,” uvedla advokátní kancelář. Podle deníku Blesk se cena funkcionalistické vily odhaduje na 40 milionů korun.

Randák a Dvořákova exmanželka

Firmu Future Earnings, která vznikla v únoru 2010, zastupoval David Michal z advokátní kanceláře Šachta & Partners, která zastupuje také lobbistu Ivo Rittiga. Ten podle dokumentů Nadačního fondu proti korupci inkasoval provize z podezřelých zakázek pražského dopravního podniku.

PODEZŘELÝ KONTRAKT NA JÍZDENKY

Česká televize loni na podzim uvedla, že kontrakt mezi společností Neograph a dopravním podnikem na tisk jízdenek zprostředkovala firma Cokeville Asset Inc. se sídlem na Britských Panenských ostrovech, která za tuto službu získávala 17 haléřů z každé jízdenky.

Za firmu jednal právník Peter Kmeť, který sídlí na stejné adrese jako Šachtovi advokáti. Podle Nadačního fondu proti korupci se navíc peníze vyváděné z pražského dopravního podniku na Britské Panenské ostrovy vracely přes advokátní společnost Šachta & Partners zpět do České republiky k lidem napojeným na dopravní podnik. Konečným příjemcem těchto peněz byl podle protikorupčního fondu Ivo RittigAdvokátní kancelář se proti tomuto tvrzení ohradila.

Nováková jakékoli souvislosti odmítá. “Znám pana Šachtu asi 20 i více let. To, že dělali něco pro dopravní podnik a že tam byl zrovna můj syn, to je sice pravda, ale s tím já nemám nic společného,” uvedla Nováková, spolumajitelka několika realitních kanceláří.

Advokátní kancelář tvrdí, že za celou mediální kampaní stojí Dvořákova bývala žena, který nyní žije s Karlem Randákem. Ten působí v rámci Nadačního fondu proti korupci, který na propojení Dvořákovy matky s dopravním podnikem upozornil. Jejich cílem je podle kanceláře účelová skandalizace Dvořáka a zisk jeho majetku.

Podle Randáka je to však lež. “Nikdy jsem s ní nic společného neměl,” řekl serveru Lidovky.cz. Očekával však, že budou chtít věc tímto způsobem znevážit. “Oni tento blábol šíří po celé Praze už týdny. Ale není to pravda,” odmítl Randák tvrzení advokátní kanceláře.

Dvořák: Moje matka není chudá důchodkyně

Martin Dvořák vedl pražský dopravní podnik od jara 2007 do loňského prosince. To, že by transakce souvisela s ním či zakázkami dopravního podniku, odmítá a považuje za absurdní.

  Plné znění textu: Matka bývalého šéfa DPP Dvořáka získala podezřele vilu za miliony

Obsah
 
error: Alert: Content selection is disabled!!