Byznysmeni vytáhli do boje proti korupci. Jejich “oběti” jim ale vracejí údery stejně tvrdě.
Někdejší šéf civilní rozvědky Karel Randák se tváří sebejistě. „Vím, že mi prověřují účty, fotí barák, ale mě to nijak nerozhází,“ hovoří o údajných metodách svých soupeřů, s nimiž se nyní střetává v rámci kauzy týkající se pražského Dopravního podniku.
„Mohou na mě vylít třeba kýbl hnoje, ale vždy budou tahat za ten kratší konec,“ věří, že on a jeho současní kolegové z Nadačního fondu proti korupci – miliardář Karel Janeček či herec a moderátor Jan Kraus – mají v rukách podstatně více arzenálu, aby tuto přestřelku mohli dotáhnout do vítězného konce. V minulých dnech byl Randák na horách. Až se vrátí, plánuje zveřejnit nová fakta.
Hlavními protivníky Randáka, Janečka a Krause jsou nyní lidé z advokátní kanceláře Šachta & Partners společně s lobbistou Ivem Rittigem. Protikorupční fond, financovaný především Janečkem, nedávno upozornil na podezřelé finanční toky, které peníze z Dopravního podniku odváděly do zahraničních daňových rájů a odtud zřejmě k lobbistu Rittigovi. Začalo to jízdenkami a pokračuje dalšími dílčími kauzami, kde se vyskytují stále titíž lidé – Šachtovci, Rittig a někdejší šéf Dopravního podniku Martin Dvořák.
Kauzu už šetří protikorupční policie. Aféra však není černobílá. Protistrana tvrdí, že právě Janečkův fond a lidé, kteří mu napomáhají ve své „svaté válce“ ve svém vlastním byznysu, překračují hranice zákona.
Kdo jsou antikorupční šerifové? Jak jejich podnikání hodnotí šéf Vrchního státního zastupitelství v Praze Stanislav Mečl? Jakou roli v kauze hraje advokátní kancelář Šachta&Partners? A proč Karel Janeček vydělává peníze v poklidu daňového ráje na Mauriciu?
Článek k dispozici zde