Někdejší šéf civilní rozvědky Karel Randák se tváří sebejistě. „Vím, že mi prověřují účty, fotí barák, ale mě to nijak nerozhází,“ hovoří o údajných metodách svých soupeřů, s nimiž se nyní střetává v rámci kauzy týkající se pražského Dopravního podniku.

„Mohou na mě vylít třeba kýbl hnoje, ale vždy budou tahat za ten kratší konec,“ věří, že on a jeho současní kolegové z Nadačního fondu proti korupci – miliardář Karel Janeček či herec a moderátor Jan Kraus – mají v rukách podstatně více arzenálu, aby tuto přestřelku mohli dotáhnout do vítězného konce. V minulých dnech byl Randák na horách. Až se vrátí, plánuje zveřejnit nová fakta.

Hlavními protivníky Randáka, Janečka a Krause jsou nyní lidé z advokátní kanceláře Šachta & Partners společně s lobbistou Ivem Rittigem. Protikorupční fond, financovaný především Janečkem, nedávno upozornil na podezřelé finanční toky, které peníze z Dopravního podniku odváděly do zahraničních daňových rájů a odtud zřejmě k lobbistu Rittigovi. Začalo to jízdenkami a pokračuje dalšími dílčími kauzami, kde se vyskytují stále titíž lidé – Šachtovci, Rittig a někdejší šéf Dopravního podniku Martin Dvořák.

Kauzu už šetří protikorupční policie. Aféra však není černobílá. Protistrana tvrdí, že právě Janečkův fond a lidé, kteří mu napomáhají ve své „svaté válce“ ve svém vlastním byznysu, překračují hranice zákona.

Kdo jsou antikorupční šerifové? Jak jejich podnikání hodnotí šéf Vrchního státního zastupitelství v Praze Stanislav Mečl? Jakou roli v kauze hraje advokátní kancelář Šachta&Partners? A proč Karel Janeček vydělává peníze v poklidu daňového ráje na Mauriciu?

Článek k dispozici zde