2. 6. 2023

Přestaňte se klanět “zjedům”!

Štáb budoucího stavovského povstání. Takový punc získává Wratislavský palác na pražské Malé Straně, kde sídlí firma RSJ podnikatele Karla Janečka a jím založený Nadační fond proti korupci. Ten během posledního roku rozjel řadu závažných kauz, mimo jiné i kolem pražského dopravního podniku. Na chodbě tu potkáte bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka, vedle sekretářka právě objednává trička s parodií mafiánských espézetek, zároveň odtud z tiskovky zaznívá obvinění ministra práce Jaromíra Drábka za promrhání dvou miliard na nový systém sociálních dávek. “Jedu naplno, přestože mám už čtyři měsíce vyhřezlou plotýnku,” říká Janeček. Nedávno přepustil otěže své firmy a ještě intenzivněji se věnuje fondu a politice vůbec – rád by totiž ze své pozice bohatého podnikatele napomohl společenským změnám.

Před rokem jste stál u startu Nadačního fondu proti korupci, který je dnes veřejností chápán jako efektivní protivník kmotrů a korupčníků. Cítíte se už být jednou nohou v politice?

Ani ve snu mě nenapadlo, že se fond během jednoho roku takhle rozjede. A co se týče mých pocitů, začínám si spíše než jako politik připadat jako disident. Tuhle jsem na to téma vtipkoval s Hanou Marvanovou, která s tím má praktické zkušenosti z předlistopadové doby.

Jste připraven, že vás současná role může vynést do politiky?

Kdybych na to nebyl připraven, tak bych do toho nešel. Nedělám věci, kterých bych později litoval nebo na které bych neměl sílu. Nicméně zakládat politickou stranu určitě nechci, to by člověku svázalo ruce. Všichni by řekli – má politickou stranu, chce moc. Daleko lepší je usilovat o nějakou změnu z nezávislé pozice. Chystám na květen a červen diskusní jízdy po republice, chci hovořit s občany, nahlédnout, jak myslí lidé mimo Prahu. Pojedu za svou osobu, ne za fond, byť mě moji spolupracovníci víceméně podporují.

  Plné znění textu: Přestaňte se klanět “zjedům”!

 
error: Alert: Content selection is disabled!!