Ředitel pražského dopravního podniku Vladimír Lich podal těsně před svým odvoláním trestní oznámení na bývalé manažery firmy a jejich spolupracovníky. Zejména kvůli nevýhodně uzavřeným smlouvám.

Podle informací České televize v nich viní mimo jiné bývalého šéfa představenstva a exradního za ODS Radovana Šteinera a právníky Davida Michala a Karolínu Babákovou z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners).

Zaznělo to v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Mezi podezřelými jsou podle ČT také někdejší ředitel Martin Dvořák a bývalý ekonomický šéf Ivo Štika.

Celkem by se trestní oznámení mělo týkat osmi lidí.

Podle Davida Ondračky z české pobočky Transparency International, která spolupracovala na právní analýze nevýhodných smluv pražského dopravního podniku, se tito lidé podíleli na zakázkách, které dopravní podnik prostřednictvím nastrčených firem tunelovaly.

Ondračka dokonce tvrdí, že šlo o organizovaný zločin, který mířil i do vysoké politiky. “Je jasné, že obchod musel být krytý politiky z pražské radnice,” uvedl. Podle něj byl podnik pro lidi, kteří z něj tunelovali, “bezpečným krmelcem, kam mohou srnky vyhladovělé po zimě přijít a vždycky dostanou to, co potřebují”.

Trestní oznámení podal ředitel dopravního podniku Vladimír Lich ve středu. Den poté byl na návrh politiků z dozorčí rady podniku odvolán. Podle Ondračky odvolání Liche přímo souvisí s podaným trestním oznámením.