9. 6. 2023

Mafii v DP tvořili manažeři, právníci i kmotři, tvrdí advokát Láska

Podle advokáta Václava Lásky ovládla pražský Dopravní podnik před čtyřmi lety “obyčejná” mafie. Láska dělal pro podnik právní analýzu podezřelých zakázek. Pro MF DNES popsal, jak trestná činnost fungovala. Chapadla “chobotnice” vedla od managementu přes právníky až ke kmotrům.

Advokát Václav Láska se se svým týmem na popud odvolaného šéfa DP Vladimíra Liche a primátora Bohuslava Svobody zabýval podezřelými smlouvami uzavřenými mezi městskou společností a soukromými firmami.

Byla to složitá struktura, jejíž jedna část byla registrována v daňovém ráji na Kypru a druhá na Britských Panenských ostrovech,” tvrdí Láska. “Myslím, že měla tři hlavy. Jedna seděla v managementu Dopravního podniku, druhá byli lidé z advokátní kanceláře Šachta & Partners a v pozadí všeho stáli pražští kmotři,” vysvětluje. Již dříve se mluvilo o lobbistech Romanu Janouškovi či Ivo Rittigovi.

V principu to podle Lásky fungovalo tak, že právní firma placená Dopravním podnikem (spojená se zmíněnou strukturou) vytvořila zmanipulované podmínky výběrového řízení, které následně “vyhrála” již dříve vybraná a účelově založená firma. Takových zakázek prý byly desítky, ne-li stovky, a mizely tak miliardy korun.

Krize v Dopravním podniku

“Podle toho, co jsme dohledali, větvily se tyto zločinecké vztahy postupně, jak bylo třeba celé předchozí čtyři roky (šéfem byl Martin Dvořák – pozn. red.),” popisuje Láska s tím, že podle něj určitá základní kostra vznikla patrně již dříve.

V hlavní roli: “Šachtovci”

Při pátrání na internetu lze zjistit, že například “Šachtovci” by mohli být napojeni nejen na pražského dopravce, ale i na další podniky ve vlastnictví jiných českých měst.

Kdyby měl Láska podle svých slov čas práci dokončit, v síti policie by mohlo uváznout 30 až 40 lidí. “Ale fakticky to řídilo pět šest osob,” říká s tím, že v souvislosti s probíhajícím vyšetřováním policie nemůže jmenovat.

  Plné znění textu:  Mafii v DP tvořili manažeři, právníci i kmotři, tvrdí advokát Láska

 
error: Alert: Content selection is disabled!!
Obsah