Václav Láska, bývalý elitní detektiv a nynější advokát, zčeřil vodu v Dopravním podniku hl. m. Prahy, když pro odvolaného ředitele Vladimíra Liche zpracoval analýzu, která ukazuje na podezřelé praktiky bývalého vedení v čele s Martinem Dvořákem.

Podle Lásky, který rovněž dříve pracoval pro agenturu Víta Bárty ABL, ovládala dopravce vlastněného městem “zločinecká struktura”. Na základě jeho prověřování podal minulý týden generální ředitel DPP Vladimír Lich několik trestních oznámení, ale pak byl ve čtvrtek odvolán. A v pátek do sídla podniku přišla protikorupční policie, aby našla důkazy o možné korupci.

Ve své zprávě advokát konstatoval, že vedení dopravního podniku opakovaně vypsalo výběrové řízení tak, aby v něm uspěla jen jedna společnost. S firmami, které se tendrů účastnily, měla být spojena právní kancelář Šachta and partners. Po zveřejnění těchto informací podal na Lásku trestní oznámení také exšéf DPP Dvořák.

Primátor Svoboda si nad dopravním podnikem myje ruce. Zodpovědnost je na TOP 09, říká – čtěte ZDE

Pražská TOP 09 nechce zpátky Liche. Špatně komunikoval s dozorčí radou, tvrdí – čtěte ZDE

Online rozhovor

Čtenářský dotaz
Dobrý den, řekl bych, že Dvořák byl včera v HydeParku velmi dobrý. Obtížnost argumentace “bez informací” byla patrná především na novináři z HD, který se na závěr uchýlil k velmi hloupému napadání Dvořáka. Dvořák ovšem mimoděk “prozradil” dvě věci. První je, že skutečně min. jedna nevypověditelná smlouva a to dokonce na 99 let v DPP byla a to na pronájem pozemků za 1,-/metr a měsíc. Tedy vcelku se dá věřit, že takových smluv mohlo být daleko více. Proč ovšem Dvořák tehdy s takovou smlouvou neutíkal na policii, když z ODS vždy zaznívá, že je potřeba “trestnou činnost oznamovat”? Druhá věc je jeho názor na “vliv politiků na rozpočet DPP”, jasně řekl, že to pro politiky mělo velký význam mít vliv na tento rozpočet. Proč by to tedy pro politiky bylo zajímavý, když by se z tohoto rozpočtu nedalo nic ukrást? Co by získali vlivem na takový rozpočet? Moje otázka na Vás je ovšem jiná – proč jste vy šel pracovat do ABL, když je a vždy bylo zřejmé, že Bárta je vlastně naprostý blb a business který provozuje ABL je “mírně řečeno” na hraně zákona? Proč jste spojil své jméno s takovými pochybnými lidmi a businessem?
Václav Láska
Když jsem se rozhodl v lednu 2007 spolupracovat a ABL a Vítem Bártou, tak jsem neznal ani jeho, ani ABL. Jen jsem se rozhodl pro spolupráci s detektivní agenturou. Spolupráci jsem po pár měsících ukončil. Pokud Vy jste na začátku roku 2007 věděl, že pan Bárta vstoupí do vysoké politiky a jak se tam bude prezentovat, pak před Vaší znalostí a informacemi klobouk dolů.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, už jste se zabýval zakázkami firmy AXIOM Real spol. s r.o.? A jejími zakázkami na čištění grafitti a ochranou proti grafitti v metru a v Praze? www.ars.cz
Václav Láska
Nezabýval. Nebylo to v okruhu smluvních vztahů, které jsem měl prověřit.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, je ještě naděje, že budou zločiny v DP rozkryty a odpovědní potrestáni poté, co politici úspěšně zastavili audity? A je u nás vůbec možné u nás odsoudit někoho za mrhání veřejnými prostředky, pokud ho přímo nechytí s krabicí od vína? Díky za odpověď i za vaši práci v zájmu nás všech.
Václav Láska
Věřím, že trestní řízení bude pokračovat. A věřím, že bude úspěšné.
Čtenářský dotaz
Pokládáte podání trestního oznámení na toho, kdo jej podal, za mafiánské chování? Vy jste přece trestní oznámení podat musel, jestliže jste byl pověřen úkolem a zjistil jste porušení trestního řádu. Jinak byste se sám dopustil porušení zákona? Jinak vám držím palce.
Václav Láska
S tím, že na mě budou podávány trestní oznámení a žaloby počítám. Společnost PROMOPRO mě také zažalovala o 500.000,- Kč za poškození dobrého jména, když jsem na ně podal trestní oznámení. Dnes hledají cestu, jak se soudnímu sporu vyhnout.
Čtenářský dotaz
Pro Irenu: Ireno, napište nám prosím o tom, co víte o zakázkách společnosti AXIOM s.r.o. Blíže na www.wbos.cz.
Čtenářský dotaz
V Krásných ztrátách na ČT jste v duelu s panem Janečkem v loňském roce jste působil, co se týká vyšetřování korupčních kauz, poměrně skepticky i přes váš milý úsměv. Máte pocit, že se po roce lámou ledy nebo mají ti “podezřelí” pořád výraznou přesilu a dílčí úspěchy z minulých měsíců a týdnů – včetně vašeho pobytu v DPP – jsou spíše nahodilostí na úrovni statistické chyby (ve vztahu k objemu celé odhadované korupce v Česku)? Vítězí už ti hodní nebo ti zlí jen škobrtli a časem opět chytí balanc a pojede se dál?
Václav Láska
To jsem opravdu skeptický byl a měl jsem k tomu své důvody. Teď věřím tomu, že v trestní justici se pohnuly ledy správným směrem. Ale také dobře vím, že tento obrodný proces může být kdykoli zastaven a zmařen. A že se o to řada politiků a kmotrů snaží.
Čtenářský dotaz
Proč se s tím “auditem” dělají takové tajnosti? Vy jste zproštěn mlčenlivosti, policie už prohlídky provedla. Pak by jste například v TV působil mnohem přesvědčivěji, než jen mlžení a odmítání předložení konkrétních faktů. Neadresná prohlášení mohou působit dobře na některé skupiny obyvatel, ale já bych rád znal konkrétní údaje (když už ne přímo důkazy).
Václav Láska
Dohledal jsem důkazy i z prostředí mimo DPP. A k jejich zajištění bude potřebovat policie více času. Proto to mlžení. Upřímně řečeno, raději ať působím nepřesvědčivě, než abych mařil práci policie. Není důležité, jestli já přesvědčím diváky. Důležité je, aby státní zástupce přesvědčil soudce.
Čtenářský dotaz
Dobrý deň. Zaujímalo by ma, čo je v moci tzv. obyčajného občana. Ako sa má zachovať občan, aby zabránil dosadzovaniu politikov do dozorčích rád štátom vlastnených podnikov a odtekaniu verejných prostriedkov do vreciek politikov. Sú vôbec voľby riešením? Je známa vec, že sú vlastne všetci spriaznení, ODS s ČSSD a TOP09. S voľbou nových strán je to tiež riziko, viď VV. Ak nám načrtnete nejaké zákonné možnosti obyčajného pracujúceho človeka na zmenu pomerov.
Václav Láska
Bohužel jediné právo, které občan má, je právo volební. Ale uznávám, že když není z čeho vybírat, tak je tohle právo na nic.
Čtenářský dotaz
Ačkoliv beru snahu rozkrýt nekalé praktiky za chválihodnou, nejste jako advokát vázán povinností mlčenlivosti, které Vás může zbavit klient? Tím je přece dopravní podnik a jeho současné vedení, byl jste mlčenlivosti zbaven?
Václav Láska
Zbavil mě mlčenlivosti primátor ve vztahu k analýze, kterou jsem dělal přímo pro hl. město Praha. Proto o ní mluvit mohu. K obsahu trestních oznámení, které jsem dělal přímo pro DPP a.s. mluvit nemůžu. A také to nečiním.
Čtenářský dotaz
Předně si myslím, že tato země potřebuje více Lásky. a nyní dotazy. a, myslíte, že je možné, aby tato, dle vás , zločinecká struktura, fungovala v uzavřeném okruhu lidí DP bez vědomí či přímé spolupráce primátora či ještě výše postavených politiků. Jak vysoko tato struktura podle vás mohla, musel asahat, aby mohl afungovat b, jako právník můžete mne poučit, kdy podle ústavy nástává chvíle, kdy občan má právo na ozbrojený odpor. děkuji
Václav Láska
Neumím si představit, že to, co se dělo v DPP v letech 2007-2011 se mohl dít bez vědomí vedení hl. m. Prahy. A k Vaší druhé otázce jsem už vedl několik disputací. A za správnou odpovědí budete muset směřovat za specialisty na ústavní právo.