9. 6. 2023

Předražené jízdenky i kauza Opencard. Protikorupčníci ocenili whistleblowery

Bývalý magistrátní úředník Jiří Chytil původně figuroval v kauze Opencard coby utajený svědek, který pomáhal s jejím rozpletením. Nyní je sám obžalovaný. Vladimír Sitta se podílel na rozkrytí kauzy předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik. Oba dva jsou noví držitelé Ceny za odvahu, kterou v pondělí udělil Nadační fond proti korupci finančníka Karla Janečka.

“Oba ocenění jsou klasickým příkladem oznamovatelů, jejichž podporu si náš fond vytyčil jako jeden ze svých hlavních cílů. Upozornili na krádeže ve ‘státních’ podnicích,” okomentoval udělení Cen za odvahu Stanislav Bernard z nadačního fondu.

“Oba se stali terčem fyzických i psychických útoků. Proto považujeme za nezbytné takovéto lidi podpořit, aby i ostatní lidé postupně získávali odvahu čelit korupci a věděli, že mají zastání,” dodal Bernard.

“Dovolte mi vyslovit vám velkou úctu za to, jaký postoj jste zaujal,” řekl Jiřímu Chytilovi při předání částky 400 tisíc korun Jan Kraus z nadačního fondu. “Je to ale částka virtuální. Představuje výši nákladů, které za mě dosud nadační fond v soudních řízeních vynaložil,” vysvětlil novinářům Chytil.

K TÉMATU: Bém: Projekt opencard nebyl předražený, žádná škoda nevznikla

Policie se blíží k Rittigovi. Rozdala obvinění za předražené jízdenky

Vladimír Sitt dostal finanční odměnu 264 tisíc korun. “Vnímám to jako obrovskou morální podporu. Fondu patří můj velký dík nejen za finanční částku, kterou použiji na soudní řízení, ale také za to, že mi poskytl morální podporu v době, kdy jsem ji nejvíce potřeboval – před dvěma lety, kdy se mi život změnil o 180 stupňů,” uvedl k ocenění Sitta.

  Plné znění textu: Předražené jízdenky i kauza Opencard. Protikorupčníci ocenili whistleblowery

 
error: Alert: Content selection is disabled!!
Obsah