9. 6. 2023

17 haléřů z jízdenky? Běžná provize, peníze Rittigovi nešly, tvrdí obviněný podnikatel

Vůbec poprvé se rozhodl obsáhleji promluvit podnikatel Jan Janků, který je obviněný v kauze údajného tunelování dopravního podniku. Podle tvrzení policie jako spolumajitel papírny Neograph umožnil, aby z každé vyrobené jízdenky odteklo 17 haléřů k firmě v Karibiku, odkud pak putovaly na konto lobbisty Ivo Rittiga. Janků ale v rozhovoru se serverem Lidovky.cz tvrdí, že šlo o běžnou provizi za zprostředkování zakázky. Spojení Rittiga s kauzou je prý účelové.

Lidovky.cz: Jak moc byla pro Neograph významná zakázka na výrobu jízdenek?
Společně s panem Sittou jsme spolupracovali na normální bázi, firmu se podařilo stabilizovat a já to považoval za zásadní investici. V roce 2007 jsem měl obrovskou radost, když jsem společně s panem Kmetěm (šéf firmy Cokeville Assets, přes níž měly peníze odtékat, pozn. red.) v dopravním podniku úspěšně Neograph odprezentoval. Získat dlouhodobý a prestižní kontrakt byla taková výhra v loterii.

ČTĚTE TAKÉ: Nové jízdenky v Praze budou bezpečnější i barevnější. A hlavně levné

Lidovky.cz: Podle pana Sitty je to ale moment, kdy jste firmu poškodil a začaly rozbroje mezi vámi…
S tím nesouhlasím. Já jsem se v roce 2007 s panem Kmetěm, jehož znám ještě z vysoké školy, dohodl, že kdyby měl nějaké obchodní možnosti pro Neograph, dohodí mi je. On navrhl, ať oslovíme dopravní podnik a prezentoval tam naši produkci. Zároveň tvrdil, že pokud je produktem veřejné soutěže cenina, není třeba veřejné soutěže. Dopravní podnik to zanalyzoval a ukázalo se, že je to možné. Panové Sitta starší i mladší o tom věděli. Sitta mladší se ve věci velmi aktivně angažoval, bez něj by nebylo možné zakázku realizovat. Byl to on, kdo vytvořil nový typ jízdenky, nacenil ji včetně provize a počítal rentabilitu zakázky, abychom se ujistili, že i po započítání provize pro pana Kmetě to pro nás bude výhodné.
Lidovky.cz: Právě ona provize je ale problematická, podle tvrzení protikorupčního fondu jste tak vyváděli peníze z dopravního podniku…
Zprostředkovatel mi dohodí byznys, já mu za to platím naprosto transparentně provizi, to je naprosto běžné.

Vladimír Sitta

Lidovky.cz: Jenže ta provize byla polovinou částky, kterou podnik za jednu jízdenku platil, to je taky běžné?
Byla veliká, ale z pohledu rentability byl obchod pořád ziskový. I přes to, že ta provize byla vyšší než náš zisk. Umenšili jsme ho na úkor provize a absolutně nesouhlasím s tím, že by bez provize byla cena jízdenky o 17 haléřů nižší.

Lidovky.cz: Proč tak vysoká provize? Jen za zprostředkování zakázky?
Ano.

Lidovky.cz: Nic jiného pro vás pan Kmeť a jeho firma Cokeville Assets nedělali?
Šlo o to, jestli vůbec k té zakázce dojde.

  Plné znění textu: 17 haléřů z jízdenky? Běžná provize, peníze Rittigovi nešly, tvrdí obviněný podnikatel

 
error: Alert: Content selection is disabled!!