2. 6. 2023

Policie zatkla lobbistu Rittiga. Viní ho z praní špinavých peněz

Policie zatkla vlivného lobbistu Ivo Rittiga. Zadržela ho ráno doma v jeho pražské vile. Podle informací serveru Lidovky.cz řídí policejní akci Vrchní státní zastupitelství v Praze. Případ souvisí se zakázkami pro pražský Dopravní podnik.

Vlivného lobbistu policie i obvinila z “legalizace výnosů z trestné činnosti,” čili z praní špinavých peněz. V kauze zakázek pro pražský Dopravní podnik čelí Rittig podezření, že mu přes firmu v daňovém ráji plyne 17 haléřů z každé jízdenky. To lobbista, který střídavě žije v Praze a v Monaku, popírá.

Rittig měl zřejmě signály o chystané policejní akci. “Mám informace, podobně jako u pana (Petra) Nečase, že mám bejt obviněn z absurdního činu, že jsem přišel do styku s utajovanými skutečnostmi,” řekl ve středu České televizi.

Policie zadržela i Rittigova advokáta

Rittiga zadržel Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Jeho mluvčí Jaroslav Ibehej nechtěl pro server Lidovky.cz zásah komentovat. O Rittigově zatčení informoval server iDnes.

17 HALÉŘŮ? BĚŽNÁ PROVIZE

O pozadí smluv na výrobu jízdenek poprvé obsáhleji promluvil podnikatel Jan Janků, který je obviněný v kauze údajného tunelování dopravního podniku. Podle tvrzení policie jako spolumajitel papírny Neograph umožnil, aby z každé vyrobené jízdenky odteklo 17 haléřů k firmě v Karibiku, odkud pak putovaly na konto lobbisty Ivo Rittiga. Janků ale v rozhovoru se serverem Lidovky.cz tvrdí, že šlo o běžnou provizi za zprostředkování zakázky. Celý rozhovor čtěte ZDE.

“Mohu uvést pouze to, že policisté v námi vyšetřované věci do dnešního dne provádějí úkony ve spolupráci s útvarem pro odhalování organizovaného zločinu. Podávání informací v této konkrétní věci si vyhradil dozorující státní zástupce na vrchním státním zastupitelství,” řekl serveru Lidovky.cz ředitel ÚOKFK Milan Komárek.

  Plné znění textu: Policie zatkla lobbistu Rittiga. Viní ho z praní špinavých peněz

 
error: Alert: Content selection is disabled!!
Obsah