2. 10. 2023

Stál přede mnou a hrozil pěstičkami… Miliardář Karel Janeček je rozmazlené dítě, které nesnáší kritiku

Pozitivní evolucionář, Samozvaný spasitel. I takhle se měl jmenovat dokument o miliardáři, matematikovi a protikorupčníkovi Karlu Janečkovi. Po sporech s vedením České televize, která dokument nakonec po vleklých jednáních odvysílala, se tvůrce David Vondráček domluvil na názvu Svět podle algoritmu. Vzápětí se objevily první ohlasy. Například zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček tvrdí, že je film ukázkou toho, čeho se musíme zbavit, chceme-li přežít.

Tvůrce dokumentu David Vondráček měl své spory s vedením České televize, které mělo k dílu připomínky. Šlo o nějaké termíny či původní název. Režisér svou stížnost Radě ČT však nakonec stáhl, dokument poupravil a ve středu byl odvysílán.

„Došlo například ke změně názvu, dokument se měl původně jmenovat Samozvaný spasitel, i k opuštění některých kritických prvků, které chtěl podle záměru sám režisér v příběhu reflektovat, konkrétně například politickou minulost rodičů hlavního protagonisty nebo etiku podnikání Karla Janečka,“ píše výhrady České televize komentátor serveru echo24.cz Martin Weiss.

Miliardářský konzument nejexkluzivnějších zážitků

Že byl Janečkův otec příslušníkem komunistické rozvědky a matka příslušnicí SNB, se z dokumentu ale nedovíme.

  Plné znění textu: Stál přede mnou a hrozil pěstičkami… Miliardář Karel Janeček je rozmazlené dítě, které nesnáší kritiku

 
error: Alert: Content selection is disabled!!