9. 6. 2023

Economia se má omluvit Rittigovi, pokutu platit nemusí, rozhodl soud

Vydavatelství Economia se má omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi za loňský článek “Razie proti kmotrům”, nemusí mu ale platit požadovaných 100 tisíc korun. Rozhodl o tom pražský městský soud, který tak částečně vyhověl Rittigově žalobě. Článek podle soudce neoprávněně zasáhl do lobbistovy občanské cti. Rozsudek není pravomocný, vydavatelství se proti němu odvolá.

Economia má do 30 dnů od právní moci rozsudku zaslat Rittigovi dopis s omluvou, zároveň má také omluvu na jeden den uveřejnit na serveru IHNED.cz. Rittig, který se vyhlášení verdiktu nezúčastnil, požadoval vyvěšení omluvy po dobu dvou týdnů, to ale soudce Tomáš Novosad zamítl, stejně jako žádost o finanční zadostiučinění. “Peníze soud nepřiznal vzhledem ke všem okolnostem věci a vzhledem k osobě žalobce,” uvedl Novosad s tím, že Rittig má přístup do médií, kterým poskytuje rozhovory, takže má možnost se veřejně hájit.

Lobbistovou žalobou se bude zabývat ještě Vrchní soud v Praze. Mluvčí vydavatelství Luděk Březina totiž na dotaz ČTK sdělil, že Economia se proti rozhodnutí odvolá.

  Plné znění textu: Economia se má omluvit Rittigovi, pokutu platit nemusí, rozhodl soud

 
error: Alert: Content selection is disabled!!