10. 6. 2023

Případ Rittig a spol: zatýkání lidí osm měsíců po ohlášení novinami

Zvláštní jevy provázejí zatčení a obvinění skupiny deseti osob Ivo Rittiga, jeho dvou advokátů Davida Michala a Karolíny Babákové, Petera Kmetě z Cokeville Assets, zakladatelů a zaměstnanců firmy Oleo Chemical a zaměstnanců firmy Peskim. Podle vyjádření Rittigovy další advokátky Kateřiny Kožiakové Oborové byl Rittig v souvislosti s případem Oleo Chemical obviněn z legalizace výnosů z trestné činnosti a zadržen byl, aby nemohl ovlivňovat svědky. Jenže právě takto o případu informovaly Lidové noviny už před osmi měsíci dne 20 února 2014.

Už 20. února 2014 server Lidovky.cz informoval, že poradce generálního ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka Valtr se „vehementně se angažoval v zakázce na předražené jízdenky a podle nejčerstvějšího policejního obvinění sloužil Rittigovi jako informátor.“ „Příprava a realizace projektu Uzavření prostor metra – turnikety a outsourcing služeb spojených s dodávkami pohonných hmot,“ uvedl toho dne mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl, v jakých zakázkách Valtr radil Dvořákovi a jak měl být Rittig propojen s dodávkami nafty pro DP.

„Minimálně zakázka na dodávku nafty měla totožný scénář jako stíhaný obchod s jízdenkami. Vítězná firma Oleo Chemical odváděla provizi z každého prodaného litru společnosti Cokeville Assets se sídlem v Karibiku. Obdobně posílala firmě Cokeville Assest 17 halířů z každé jízdenky papírna Neograph,“ napsaly letos v únoru doslova Lidovky.cz. Policisté přesto proti firmě Oleo Chemical ani proti Ivo Rittigovy a spol. celých osm měsíců nezasáhli. Na ovlivňování svědků a likvidaci důkazů dostali pachatelé údajné závažné hospodářské kriminální činnosti bez tří měsíců celý rok.

Co se týče firmy Oleo Chemical, byla veřejně obviněna z nezákonné činnosti v České televizi už v roce 2011 a už před třemi lety reagovala veřejným prohlášením: „Představenstvo společnosti OLEO CHEMICAL, a.s.důrazně odmítá nepravdivá nařčení, spekulace a zavádějící domněnky, které mají vytvořit dojem, že se OLEO CHEMICAL, a.s. účastní jakéhokoli nezákonného jednání. OLEO CHEMICAL, a.s. se v tomto roce stala, podobně jako jiné velké společnosti, terčem šikanózního insolvenčního návrhu, který byl opakovaně prvoinstančním soudem rozhodnut ve prospěch OLEO CHEMICAL, a.s. V této souvislosti se OLEO CHEMICAL, a.s. domnívá, že prezentovaná nařčení jsou pokračováním nekalých konkurenčních praktik,“ uvedla firma na svých stránkách v roce 2011. Že by bylo firmě umožněno další tři roky pokračovat v trestné činnosti a zvyšovat způsobenou škodu, aniž by proti ní zasáhla policie, je dokonce v rozporu se zákonem.

  Plné znění textu: Případ Rittig a spol: zatýkání lidí osm měsíců po ohlášení novinami

 
error: Alert: Content selection is disabled!!