9. 6. 2023

Policie má proti Rittigovi trumfové eso: Zdrcující výpověď jeho účetního

Dosud byl tím posledním neznámým desátým obviněným v kauze kolem údajného tunelování firmy Oleo Chemical, ve které protimafiánský útvar v pátek obvinil mimo jiné lobbistu Ivo Rittiga či jeho právníky i dva zakladatele zmíněné společnosti. Řeč je o bývalém finančním analytikovi účetní firmy Peskim Jaroslavu Kubiskovi.

Jak ale z odůvodnění usnesení o zahájení trestního stíhání, které má Právo k dispozici, vyplývá, Kubiskova role v případu je mnohem významnější a pro detektivy může být doslova trumfovým esem. A to přímo proti samotnému Rittigovi.

Kubiska se totiž dva měsíce před svým pátečním zatčením hned dvakrát a poté ještě v polovině září potřetí podrobně rozpovídal o finančních transakcích mezi údajně poradenskou firmou Cokeville Assets a Rittigem, jimž oběma společnost Peskim spravovala účty.

Téměř osmdesát miliónů za nic?

Detektivům nastínil, jak měsíčně přeposílal na soukromá Rittigova konta milióny korun. A dokonce se nebál říct, že lobbista tyto peníze od Cokeville Assets dostával na základě smlouvy o spolupráci, aniž by poskytoval firmě jakékoli služby. Otázkou tak zůstává, za co Rittig peníze dostával.
„Do 17. prosince 2009 bylo na účty Ivo Rittiga z účtů společnosti Cokeville zasláno celkem 78,6 miliónu korun,“ píše policie v usnesení o zahájení stíhání deseti lidí včetně Rittiga i Kubisky, co jí druhý jmenovaný sdělil.
Není proto divu, že Kubiska podle dvou na sobě nezávislých zdrojů Práva usiluje o to, stát se tzv. spolupracujícím obviněným, protože jeho výpověď může být pro policisty klíčová.
Tento finanční analytik pracoval v Peskimu od dubna 2009 do června 2010 a mimo jiné měl na starosti spravování účtů klientů této společnosti. Byl mezi nimi i Rittig, kterému se Kubiska podle své výpovědi staral o dvě osobní konta – u bank Société Générale a Laiki na Kypru, a také o zahraniční společnosti, v nichž byl Rittig benefičním vlastníkem, např. Eurozeta, Alseda.
Do této skupiny podle výpovědi Kubisky patřila i firma Cokeville Assets, která prý plnila funkci sběrného místa pro provize z českých a zahraničních společností, a jež byly následně děleny a převáděny na účty Ivo Rittiga a jeho obchodních partnerů.

  Plné znění textu: Policie má proti Rittigovi trumfové eso: Zdrcující výpověď jeho účetního

 
error: Alert: Content selection is disabled!!