9. 6. 2023

Kámoši z StB

V komunistické Státní bezpečnosti pracovalo v roce 1989 asi 14 tisíc důstojníků. Po revoluci před 25 lety jich velká část odešla podnikat – a v byznysu jsou aktivní dodnes. I když v žádném případě netvoří většinu ekonomiky, někteří mají stále značný vliv na velké firmy, politiku i veřejný život. Udržují vzájemně kontakty. A někteří chválí dnešní Rusko Vladimira Putina.

Nedělejte to, co jsem udělal já. Nezavírejte se na dva měsíce do historických archivů a k počítačovým databázím a nesnažte se hledat, kde dnes působí bývalí důstojníci komunistické Státní bezpečnosti. Budete z toho mít těžkou hlavu. Občas i probdělou noc. Uvidíte „rudě“ a všude kolem sebe budete hledat estébáky.

I když nakonec zjistíte, že to není tak dramatické, protože tu mezi námi žije jen pár tisícovek exdůstojníků StB, stejně vám to nedá a propadnete pocitu, že jsou na každém rohu. Že jsou všude kolem nás. Narazit nějakým způsobem na bývalého důstojníka StB totiž můžete obrazně řečeno od rána do večera.

Ráno se probudíte a jdete si vyčistit zuby. Jestli používáte kartáček značky Banat a pastu Clinomyn, dovezla ji do Česka obchodní firma Calco, kterou vlastní bývalý důstojník komunistické rozvědky Libor Holek, krycí jméno Habrman. Holek pochází ze Zlína. V roce 1986 vystudoval Institut mezinárodních vztahů MGIMO v Moskvě, školu diplomatů, na kterou chodili převážně lidé z prominentních rodin komunistického režimu. Rok nato byl přijat do rozvědky. Stal se z něj odborník na Asii a Afriku.

Cesta do práce

Cestou do práce vám v autě praskne žárovka. Jdete ji vyměnit a možná držíte v ruce výrobek, který sem dovezla firma Kolimpex, obchodní partner GE Lighting. Spolumajitelem Kolimpexu je Ladislav Kroček, někdejší učitel odborné školy I. správy StB, tedy komunistické rozvědky. Měl krycí jméno Juroš. A v roce 1974 vystudoval Moskevskou státní univerzitu. Od roku 1975 pracoval ve Vědeckotechnické rozvědce. A do roku 1986 působil také pod legendou „třetího tajemníka“ na ambasádě ve Washingtonu.

Čas oběda

Zajdete si na oběd, a jestli vám usmažili řízek na oleji značky Floriol či Coroli, tak vězte, že dodavatelem těchto olejů na český trh je firma  Žluva-Impoexpo. Její majitel Václav Žluva pracoval na 80. odboru rozvědky. Krycí jméno Dlouhý. Začínal jako technik ve VTŽ Chomutov. V roce 1973 vstoupil do služeb SNB. V osmdesátých letech přešel na I. správu StB. Začínal na „protiamerickém“ 52. odboru. V letech 1983 až 1987 působil na ambasádě ve Washingtonu jako kulturní atašé. V roce 1988 byl převelen na 80. odbor. A 9. října 1989 byl vyslán do Moskvy na tříměsíční zdokonalovací kurz.

Cestou domů

Jdete z práce domů a koupíte ženě květinu. Pokud jste měli „štěstí“, tak kytka pochází z velkoobchodu firmy Novaflora, v níž má padesátiprocentní podíl Ladislav Hajdů. Tento někdejší učeň obráběcích strojů z Kovosvitu Sezimovo Ústí pracoval později ve IV. správě StB v odboru sledování vnějšího protivníka.

Pohoda doma

Když je ještě léto a pěkné počasí, tak si skočíte na chvíli do bazénu. Je možné, že vám tuhle pohodu pomohla zajistit firma Czech Pacific Pools, která je výhradním dodavatelem fóliových bazénů americké firmy Pacific Pools. Společníkem v české firmě je Pavel Orlovský, krycí jméno Lipina. V roce 1982 vystudoval Polytechnický institut ve Lvově, pak nastoupil k Vědeckotechnické rozvědce.

ZAKÁZKY A TUNELÁŘI

Doby, kdy byl minulý režim a jeho tajná Státní bezpečnost horkým tématem pro politiku i veřejnost, jsou pryč. Co více, mnozí už říkají, že ty věci nemají na naši současnost žádný vliv. Třeba bývalý šéf polistopadové rozvědky Karel Randák se nechal slyšet, že „bývalí estébáci jsou dnes už devadesátiletí staříci, takže žádné nebezpečí od nich už nehrozí“. A šéf hnutí ANO, miliardář Andrej Babiš, prohlásil, že „lidi dneska nezajímá ani tak komunistická minulost, jako spíš to, kdo si co nakradl“.

Ve skutečnosti je řada bývalých důstojníků v produktivním věku a někteří stojí za velkými finančními skandály s přesahem do politiky.

  Plné znění textu: Kámoši z StB

 
error: Alert: Content selection is disabled!!
Obsah