9. 6. 2023

Posudek na pražské jízdenky: Klička Rittigovců s ceninou

V roce 2014 odstartovala trestní stíhání v kauzách kolem lobbisty Iva Rittiga. Letos se nejspíše dostanou před soud. Na přelomu února a března by měly padnout obžaloby v příbězích Oleo Chemical a jízdenek pro pražský dopravní podnik – v tom skupina obviněných „vyztužila“ trestní spis několika znaleckými posudky…

Poslední posudek v kauze pražských jízdenek (ČESKÁ POZICE jej má k dispozici), jímž chtějí obvinění dokázat svou nevinu, je od státem financované instituce. Vyšetřovatel z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) minulý rok požádal Ústav státu a práva Akademie věd o právní stanovisko v otázce, „zda lze jízdní doklady MHD, respektive papírové bločkové jízdenky, konkrétního dopravce, v daném případě Dopravního podniku hl. m. Prahy, považovat za ceninu, a pokud ano, kdy a za jakých podmínek“.

Na začátku prosince 2014 policii odpověděl ředitel ústavu Jan Bárta s tím, že jízdenka je ceninou. „Záležitost je podle mého názoru zapotřebí posoudit podle pravidel účetnictví, a to podle mých vědomostí oboru tak, že jízdenka ceninou je,“ napsal šéf Ústavu státu a práva. Ten se mimochodem proslavil posudkem, který si vyžádal předloni prezident Miloš Zeman. Dokument říkal, že prezident nemusí přijmout každého navrženého kandidáta na ministra, čímž se Zeman snažil komplikovat vznik vlády premiéra Bohuslava Sobotky.

  Plné znění textu: Posudek na pražské jízdenky: Klička Rittigovců s ceninou

 
error: Alert: Content selection is disabled!!