2. 6. 2023

Česká televize se musí omluvit Rittigovi. Kvůli zlatu a milionům

Česká televize se musí ve svém zpravodajském pořadu Události veřejně omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi za odvysílané tvrzení, že policie zajistila v jeho firmách 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. Ve čtvrtek o tom rozhodl Městský soud v Praze. Zrušil tak původní zamítnutí Rittigovy žaloby.

Spor souvisí s majetkem, který policie zabavila v červnu 2013 při razii v kauzách kolem Jany Nagyové, šéfky kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS). Policisté zasahovali mimo jiné na úřadu vlády i u Rittiga a dalšího vlivného lobbisty Romana Janouška. Řada médií následně Rittiga se zajištěnými penězi a zlatem spojila.

Reportáž, kterou lobbista napadl, odvysílala ČT 13. února 2014 v souvislosti se zadržením a obviněním Rittiga kvůli údajnému praní špinavých peněz z pražského dopravního podniku. Sama v ní sice zmínila, že Rittig spojení s penězi a zlatem odmítá, podle soudu to však učinila zkresleně. O měsíc později vyšlo při projednávání jiné Rittigovy žaloby u soudu oficiálně najevo, že u něj policisté při razii žádnou hotovost ani drahé kovy nenašli.

Veřejná omluva nestačí

Rittig se po České televizi domáhal vedle veřejné omluvy také omluvy ve formě dopisu. To ale odvolací senát zamítl. Zároveň stanovil, že se ČT musí do budoucna zdržet opakování sporné části reportáže a že musí lobbistovi uhradit 34 000 korun jako náklady řízení.

  Plné znění textu: Česká televize se musí omluvit Rittigovi. Kvůli zlatu a milionům

[st_box title=”Text odvysílané omluvy” type=”info”]”Podle rozsudku Městského soudu v Praze, který změnil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 4, uveřejňuje Česká televize tuto omluvu:

Omluva panu Ivo Rittigovi. V pořadu České televize Události odvysílaném dne 13. 2. 2014 bylo zveřejněno tvrzení, že Policie ČR zajistila ve firmách pana Ivo Rittiga 150 milionů a desítky kilogramů zlata. Toto tvrzení je nepravdivé a za jeho zveřejnění se omlouváme. Česká televize.”[/st_box]

  Plné znění textu: Text omluvy (00:21:29)

 
error: Alert: Content selection is disabled!!