9. 6. 2023

Praha řeší záhadu zmizelého lejstra

Na pražském magistrátu se ztratil nevšední spis. Pátrání po něm připomíná béčkovou detektivku. Materiál vznikl před třemi lety a Praha za něj zaplatila nemalé peníze. Zhruba milion korun. Na veřejnosti pak vstoupil do povědomí pod názvem Láskův audit a do problémů dostal vlivné manažery a podnikatele kolem podnikatele Iva Rittiga. Jenomže okolnosti jeho vzniku nebyly úplně ideální, byť nelze říct, že záměr nebyl bohulibý.

Tehdejší primátor Bohuslav Svoboda (ODS) podepsal smlouvu s advokátem Václavem Láskou (dnes senátor za zelené) na zhotovení kontroly vybraných deseti podezřelých zakázek dopravního podniku bez souhlasu rady města, za což ho nyní chce policie trestně stíhat. Aby se tak stalo, potřebuje pro to souhlas sněmovny, která se nyní s případem seznamuje a rozhodne na schůzi za měsíc. Vyšetřovatelé „se točí“ na výkladu zákona o hlavním městě. Ten nezmiňuje, že primátor může sám bez souhlasu ostatních členů rady schválit či podepsat zakázku – legislativa stanovuje především ceremoniální funkce.

Podle informací LN od poslancův mandátovém a imunitním výboru by dolní komora Svobodu k trestnímu stíhání zřejmě vydat neměla. Jenomže celý příběh se zamotává a těžko říct, jestli omylem, nebo úmyslně. Onen audit za milion korun se totiž někam vypařil.

Ještě koncem minulého týdne zainteresované osoby tvrdily, že dokumenty na magistrátu jsou v kontrolním výboru. Jenže jeho místopředsedkyně za ODS Jaroslava Janderová LN napsala, že Láskův dokument nemají. „Ne, nikolivěk. Pouze zápisy z výboru, ze kterých je zřejmá existence auditu,“ tvrdí Janderová. Tisková mluvčí magistrátu Petra Hrubá uvedla, že audit se nikde nepodařilo dohledat. Kde se „lejstra“ nacházejí nyní, tedy nikdo netuší.

Teoreticky by dokument mohl být ještě v dopravním podniku, ve kterém Láska prováděl se svým týmem v prvních třech měsících roku 2012 kontrolu. LN mají k dispozici papír, který dokazuje, že výsledky pátrání předal tehdejší ředitel společnosti Vladimír Lich primátoru Svobodovi.

„Jako zástupci jediného akcionáře Vám přílohou tohoto dopisu předávám výsledky prověrky,“ napsal Svobodovi generální ředitel Lich v červenci 2012. O několik dnů později Láska podal trestní oznámení a Lich ve vedení podniku padnul.

Předseda výboru pro audit Miroslav Zámečník uvedl, že dopravní podnik disponoval pravděpodobně jen jedním výtiskem. „Nacházel se v bezpečnostním odboru DP. Důležité bylo, aby se výsledky nevynášely ven. Přístup k němu měl pan Lich. Je otázkou, kde pak dokument skončil. Odnést ho odsud mohla klidně i policie,“ míní Zámečník. Exšéf největší pražské městské společnosti na otázky, kde spis zanechal či zda ho z podniku při svém vyhazovu neodnesl, neodpověděl.

Zbývala poslední adresa, kde se milionový dokument mohl nacházet – u samotného autora, advokáta Václava Lásky. Avšak ani tam již audit není k mání. „Originály již žádné nemám,“ napsal senátor Strany zelených.

 
error: Alert: Content selection is disabled!!