9. 6. 2023

Lenka Bradáčová: Kauzy často zdržuje lpění na formalitách

  • Nejčastějším důvodem, proč ministerstvo spravedlnosti vyplácí lidem odškodnění, je příliš dlouhé rozhodování soudů.
  • Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové je řešení v novelizaci trestního řádu.
  • Stávající trestní řád, který byl více než sedmdesátkrát novelizován, vychází z podoby platné od roku 1961.

Nejčastějším důvodem, proč ministerstvo spravedlnosti vyplácí lidem odškodnění, je příliš dlouhé rozhodování soudů. Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové ale není vina na straně soudců. Jeden z hlavních problémů vidí v tom, že český trestní řád příliš dbá na formalismus. “Společně s přespříliš širokou škálou práv účastníků procesu to nakonec umožňuje, aby například obstrukce obviněných byly velmi účinné,” říká Bradáčová v rozhovoru pro DVTV.

Průtahy připomněla v souvislosti s projednávanou kauzou ­bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Minulý týden padly první tresty, ale někdejší ministr zdravotnictví na rozsudek stále čeká. Soudce Robert Pacovský oddělil linii dalších obviněných od té Rathovy proto, aby aspoň část případu mohla dospět k závěru rychleji.

Například začátkem února musel soud znovu odročit projednávání kauzy, která se už vleče třetím rokem. Právnička Rathovy spolupracovnice Lucie Novanské se omluvila kvůli nemoci a zároveň si nepřála, aby ji v nepřítomnosti zastoupil spolupracující advokát. Takových pauz se během projednávání vyskytlo několik – jen ta, která předcházela právniččině chorobě, trvala skoro čtvrt roku.

Podle Bradáčové je řešení v novelizaci trestního řádu. “Bude se to muset zrevidovat a říci si, zda celá škála všech práv není na újmu základního práva, a to je právo na spravedlivé odsouzení v přiměřené době,” uvádí žalobkyně, která stát zastupovala i v případu Mostecké uhelné.

Stávající trestní řád, který byl více než sedmdesátkrát novelizován, vychází z podoby platné od roku 1961. Jeho další novela by měla souviset s celkovou reformou justice, jejímž výsledkem by měly být rychlejší soudy. Ve zprávě pro vládu se k názoru, který zastává Bradáčová, hlásí i ministerstvo spravedlnosti. “Kladou se příliš vysoké nároky na formální aspekty dokazování, což znemožňuje usvědčit skutečné pachatele,” stojí v dokumentu.

O tom, jak trestní řád změnit, se vedou na ministerstvu debaty už osmým rokem. “Veřejnost očekává rychlejší řízení před soudem. Já také, ale při znalosti všech procesních pravidel a složitostí říkám, že proto musíme změnit trestní řád. A umím si představit, že v řadě míst to může být velmi nepopulární,” dodává Bradáčová.

Mohou být nespokojení ti, které stát požene před soud, ale vyšší nároky čekají také na státní zástupce. Měli by více ručit za to, že před soudem zvládnou prokázat to, co tvrdí v žalobě.

  Plné znění textu: Lenka Bradáčová: Kauzy často zdržuje lpění na formalitách

Z přepisu rozhovoru:

Bradáčová 01:10:11

Jedná se o naprosto formalistický přístup k trestnímu řízení to znamená trestní řád a tady se o tom diskutuje velmi dlouho je prostě příliš formalistické pojetí trestního procesu s nastavením široké škály práv nakonec umožňuje, aby například obstrukce obviněných byly velmi účinné.

Veselovský 01:10:33

široká škála práv zejména obviněného

Bradáčová 01:10:35

nejenom obviněného nejenom obviněného ale všech dalších subjektů zúčastněných na procesu. A tady se bude muset revidovat trestní řád současný a říci si, zda ta celá škála všech těch práv není na újmu potom toho jednoho ze základních, a to je právo na spravedlivé odsouzení v přiměřené době.

 
error: Alert: Content selection is disabled!!