9. 6. 2023

Novinář Šafr u soudu přiznal, že články o Rittigovi byly nátlak na policii

Články zaměřené proti lobbistovi Ivu Rittigovi psal prý deník Blesk proto, aby vyvinul tlak na policii a proto, aby se frustrovaná společnost vyrovnala s velkým množstvím korupčních kauz. U soudu to dnes uvedl někdejší šéfredaktor Pavel Šafr a šéf politického zpravodajství deníku Jiří Fabián. Šafr doplnil, že jeho komentář, v němž v souvislosti s Rittigem použil vulgární výraz, je psán ve shodě s veřejným zájmem.

Lobbista požaduje omluvu a milion korun od vydavatele Blesku, společnosti Ringier Axel Springer. Od Šafra chce dalších 100.000 Kč.

Články napadené žalobou vyšly v tištěném Blesku a na webu deníku na přelomu let 2011 a 2012 poté, co svá obvinění vůči Rittigovi zveřejnil Nadační fond proti korupci. Týkají se tvrzení, že u Rittiga končila část peněz z předražených jízdenek vyrobených pro pražský dopravní podnik. Podle lobbisty obsahují nepravdivé výroky, které jsou způsobilé zasáhnout do jeho občanské cti a lidské důstojnosti. Blesk prý proti němu vytvářel déletrvající kampaň.

„Ve společnosti v té době kulminovala velká frustrace z velkého množství korupčních kauz. Jednalo se o jakýsi apel, aby se společnost s těmito asociálními jevy vyrovnala,“ řekl dnes u pražského městského soudu Šafr. S publikací článků jako šéfredaktor souhlasil a má za to, že informace v nich obsažené byly pravdivé. „Ivo Rittig se sám rozhodl být veřejnou osobou tím, že vstoupil do Občanské demokratické strany a velmi se v této straně angažoval. Byl vidět například na kongresu ODS a v blízkosti nejvyšších politiků této země, tudíž to byla veřejná osoba,“ uvedl.

  Plné znění textu: Novinář Šafr u soudu přiznal, že články o Rittigovi byly nátlak na policii

 
error: Alert: Content selection is disabled!!