
Advokáti a obžalovaní v kauze Oleo Chemical v čekárně pražského městského soudu. | foto: Petr Topič, MAFRA
Minulý týden jedna z obžalovaných, účetní Jana Šádková, vypověděla, že ji policie kontaktovala krátce před obviněním a nabídla jí peníze za pomoc v kauze či pozici spolupracující obviněné. Nabídku podle ní policisté zopakovali i později za přítomnosti jejího právníka.
Kauza Oleo ChemicalZ tunelování společnosti a krácení daně je obžalováno celkem deset lidí. Mezi obžalovanými je podnikatel Ivo Rittig, právníci David Michal a Karolína Babáková, z vedení Olea Chemical Michal Urbánek, Kamil Jirounek, Radomír Kučera, majitel společnosti Cokeville Assets Peter Kmeť, účetní Jana Šádková a jednatel firmy Peskim Petr Michal. O statut spolupracujícího obviněného usiluje Jaroslav Kubiska, který tvrdí, že spravoval mimo jiné Rittigovy účty. |
První schůzky se účastnil i důležitý svědek obžaloby Jaroslav Kubiska, který usiluje o post spolupracujícího obviněného. I on u soudu potvrdil, že taková nabídka přišla. Nyní dodal, že podle něj chtěli kriminalisté získat Šádkovou jako informátorku (více o jeho výpovědi zde).
Na tvrzení o finanční nabídce reagovala Unie obhájců. Apelovala na policii, Generální inspekci bezpečnostních sborů a státní zastupitelství, aby toto tvrzení prověřili. „Je třeba zjistit, zda jde o pravdivou informaci, případně, zda se dokonce, vzhledem k tomu že není jediná, nejedná o nějaký systematizovaný postup, jimiž orgány činné v trestním řízení získávají za peníze ‚pravdu‘ od spolupracujících obviněných,“ uvedla unie ve stanovisku.
Obhájci nyní soudkyni na toto prohlášení upozornili s tím, že mají podobný názor. Státní zástupce Adam Borgula postup kriminalistů hájil. Uvedl, že se jednalo o situaci před obviněním, kde ještě policie postupuje podle policejního a nikoli trestního zákona. Pasáže zákona, kde se píše o tom, že je možné, aby policie využívala placené informátory, poté odcitoval.
Proti tomu se ohradil obhájce Ivo Rittiga a bývalý pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula. Uvedl, že už v té době byly zahájeny úkony trestního řízení, a proto bylo třeba postupovat podle trestní legislativy.
Plné znění textu: Může policie nabízet peníze podezřelé? ptali se advokáti v kauze Oleo