2. 10. 2023

Krach žalobců v kabelkové kauze Jany Nagyové? Ištvan mlčí

Část 5 z 12 seriálu Nagygate

“Nejvyšší správní soud (NSS) dost možná přichystal průlom v jedné z větví kauzy Nagyová. Rozhodl totiž, že penále vyměřené za neplacení daní je samo o sobě trestem. To by se podle advokáta Ondřeje Lichnovského mohlo vztahovat i na případ někdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nečasové (dříve Nagyové), kterou policie viní z krácení daně za luxusní kabelky a šperky. Státní zástupce Ivo Ištvan nechce komentovat, zda rozhodnutí soudu povede k zastavení trestního řízení vůči Nečasové.

Průlomový verdikt, který zveřejnil NSS koncem listopadu, zní jasně: daňové penále je samo o sobě trestem. Rozhodnutí ve svém důsledku znamená, že ti, kterým bylo vyměřeno penále za neplacení daní, by se mohli vyhnout soudu. V opačném případě by totiž byli trestáni hned dvakrát za stejný trestný čin.

Soud tehdy mimo jiné odmítl argumenty daňové správy, že v případě daňového penále jde pouze o administrativní delikt, který zákon za trest výslovně neoznačuje, stejně jako to, že jeho předepsání vyplývá přímo ze zákona, nepředchází mu žádné řízení a správce daně tak ani nemá žádný prostor pro úvahu o jeho výši.”

  Plné znění textu: Krach žalobců v kabelkové kauze Jany Nagyové? Ištvan mlčí

Navigace<< Lid se bavíMálokdy víte, jestli máte nabito. Šlachta přiznává chyby u Nagyové >>
 
error: Alert: Content selection is disabled!!