2. 6. 2023

Po odmítnutí nabídky ke spolupráci přišlo obvinění a obžaloba. Podle státního zástupce je vše v pořádku

Nejprve nabídka ke spolupráci, její odmítnutí, pak obvinění a obžaloba. Policie oslovila účetní Janu Šádkovou z firmy Peskim, aby se dostala k informacím z okolí lobbisty Iva Rittiga. V době, kdy jí za spolupráci nabízela peníze, ještě nebyla obviněná – plyne z vyjádření státního zástupce Adama Borguly, který případ Oleo Chemical dozoruje a podal v něm obžalobu.

Borgula už dříve prohlásil, že ačkoli nabídka spolupráce mezi Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu a Šádkovou nepodléhala z procesního hlediska dozoru státního zástupce, šlo o jednání podle zákona o policii, tedy nabídku spolupráce jako informátora. „Nejde o instituty trestního řízení, připomínám, že zákon o Policii České republiky v rámci předcházení trestným činům, při získávání poznatků o trestné činnosti, v souvislosti s trestním řízením a v souvislosti se zajišťováním krátkodobé ochrany osoby pamatuje ve svém § 73 na tzv. informátora jako na fyzickou osobu, která poskytuje policii  informace a služby,“ uvedl Borgula v pátek.

HlídacíPes.org nato položil státnímu zástupci sadu otázek, které měly blíže určit, v jakém postavení se Šádková nacházela v době nabídky, kolik schůzek bylo a kdo se jich účastnil. Kolem těchto skutečností totiž zatím panovaly rozpory.

  Plné znění textu: Po odmítnutí nabídky ke spolupráci přišlo obvinění a obžaloba. Podle státního zástupce je vše v pořádku

 
error: Alert: Content selection is disabled!!