10. 6. 2023

Deset kauz vyhovujících Babišovým zájmům

Když Andrej Babiš vstupoval do politiky, disponoval už rozsáhlým bezpečnostním aparátem, který poskládal z bývalých zaměstnanců bezpečnostních složek. Podle odhadů se jedná řádově o desítky osob, které mohou využívat svých kontaktů i uvnitř policie.

Toto spojenectví přináší konkrétní výsledky, umocněné využitím mediální divize Agrofertu, vydavatelstvím Mafra. Deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny jsou v oprávněném podezření, že slouží politickým a obchodním cílům svého majitele. Proměna jejich domácího zpravodajství je zjevná.
Projevuje se mnohými útoky redakcí obou deníků na politické a obchodní konkurenty Andreje Babiše. Nejsou nijak ojedinělé a některé nesou rysy cílených a dlouhotrvajících kampaní. Na druhé straně se jeho média úzkostlivě vyhýbají jakýmkoli vlastním šetřením okolo Babišovy osoby, a pokud už o skandálech okolo něj informují, pak pouze ve chvíli, když už není zbytí. Ukázalo se to názorně i v případě Čapího hnízda. Kde jsou ty doby, kdy podobné kauzy rozehrávala především MF Dnes, a byla vždy na špici v získávání nových informací.

Mafra se tak stává indikátorem zájmů Andreje Babiše. A to za masového využití úniků ze živých policejních spisů, což může jít na vrub jak policii, tak státnímu zastupitelství. Přímým důsledkem je formování atmosféry společenské objednávky v trestních řízeních a vyvíjení mediálního tlaku na soudy.

Těmto kauzám je věnována značná pozornost nejen vydavatelstvím Mafra, ale v řadě případů lze pozorovat synergii zájmů investigativního novináře České televize Jiřího Hynka, úzce napojeného na Roberta Šlachtu a Lenku Bradáčovou.

Tento tristní stav lze doložit výčtem významnějších kauz medializovaných pod praporem vydavatelství Mafra, u kterých lze přímo či nepřímo dovozovat střet zájmů šéfa hnutí ANO, spočívající někdy „jen“ ve vyřizování osobních účtů z minulosti.

1) Ištvangate

Razie na Úřadu vlády, vedená ředitelem ÚOOZ Robertem Šlachtou a olomouckým vrchním žalobcem Ivo Ištvanem, vedla v červnu 2013 k pádu vlády a následnému překreslení politické mapy. Je zjevné, že z této kauzy nejvíce profitovalo nově vzniklé protestní hnutí ANO, které získalo neočekávaný vliv. Původně avizované odhalení obří korupce se po téměř třech letech smrsklo na vyšetřování nedoplatku darovací daně za osobní dary, aniž bylo doloženo jakékoli korupční jednání. V poslední době byly odhaleny kontakty Roberta Šlachty a jeho podřízených (Marek Foglar) na Andreje Babiše, a to ještě v době před pádem vlády. Právě Foglar vyšetřuje kauzy spojené s jeho zájmy, a dozoruje Adam Borgula z VSZ v Praze. Borgula přitom pochází z Transparency International, která se stala Babišovou personální líhní.

2) Oleo Chemical

Městský soud v Praze projednává případ firmy Oleo Chemical vyrábějící biopaliva druhé generace. Existují závažné indicie, podle kterých může z problémů této společnosti těžit Agrofert současného ministra financí, který o tuto firmu před několika lety neúspěšně projevil zájem. Kauza Oleo je čítankovou ukázkou zneužívání médií k bezprecedentní mediální dehonestaci majitelovy konkurence, navíc významnou roli při vzniku kauzy sehráli politicky aktivní členové ANO. Tento případ deníky Mafra sledují už téměř dva roky, přičemž mu věnovaly už desítky článků s bohatými citacemi z policejních protokolů.

  Plné znění textu: Deset kauz vyhovujících Babišovým zájmům

 
error: Alert: Content selection is disabled!!