10. 6. 2023

Dvojí metr Lenky Bradáčové. Někdy jí úniky ze spisů vadí, většinou nevadí

Zveřejněné nahrávky poodkryly, jakým způsobem fungují média vlastněná Andrejem Babišem. Redaktor Mladé fronty DNES Marek Přibil na jedné z nich hovoří o tom, že má k dispozici živý spis kauzy Beretta, kterou bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta dával do souvislosti s policejní reorganizací.

Přibil na nahrávce Babišovi poskytuje přepisy výslechů, mimo jiné bývalého náměstka GIBS Dušana Brunclíka. Ten si jej nepochybně pročítal. Přibil následně prozradil, že má dokumenty k dispozici od policistů ÚOOZ, kteří vyzvídají, zda se jejich bývalý šéf nestane ministrem vnitra. Babiš zmínil, že mu Šlachta vzkázal zájem o funkci policejního prezidenta.

Ať už byly nahrávky pořízeny jakkoli a zveřejnění soukromých hovorů je vždy problematické, jejich obsah je natolik závažný, že musí být policií prošetřen. Je naprosto nepřijatelné, aby živými spisy listoval politik vlastnící média a úkolující svoje novináře, kdy mají kauzy načasovat. Zároveň je nesmyslná obrana policistů a státních zástupců, že tyto spisy unikají od advokátů, protože například v tomto konkrétním případě je obhájci ještě neměli k dispozici. Úniky z vyšetřovacích spisů do médií jsou nelegální, protože často pomáhají formovat veřejné mínění i tam, kde nejsou dostatečně validní důkazy, na rozdíl od jistého „společenského“ zájmu podezřelým přitížit.

  Plné znění textu: Dvojí metr Lenky Bradáčové. Někdy jí úniky ze spisů vadí, většinou nevadí

 
error: Alert: Content selection is disabled!!