2. 6. 2023

Případ jízdenek DPP: manipulace, praní peněz a zpronevěra. Nesmysl, říká obviněný exšéf Dvořák

“Kauza, která před více než šesti lety odstartovala potíže vlivného lobbisty Ivo Rittiga a ukončila kariéru Martina Dvořáka v čele pražského Dopravního podniku, zamířila k soudu. Jde o případ takzvaných předražených jízdenek. Na podivné machinace městského dopravce při dodávce papírových lístků na městskou hromadnou dopravu tehdy upozornil Nadační fond proti korupci. Podle něj se z každého dodaného lístku platila téměř 50procentní provize karibské firmě Cokeville Assets a odtud dál putovaly peníze údajně k Rittigovi. Obžaloba, kterou nyní Radiožurnál získal, podrobně popisuje, jak to se zakázkami nejen na papírové lístky tedy bylo.

Klíčovým mužem byl podle státního zástupce Martin Dvořák. Ten se měl podílet na manipulaci celkem tří velkých zakázek podniku. Spolu s Ivo Rittigem pak měli stát v pozadí zahraničních firem, které ovládaly vítěze zakázek. Dvořák tak podle obžaloby například nepřímo a skrytě ovládal šedesátiprocentní podíl firmy, která přes další společnosti vlastnila Cross Point. Právě ta přitom získala po jeho příchodu do Dopravního podniku údajně zmanipulovanou zakázku na prodej jízdenek a tiketů v prostorách dopravce. Zbytek v ní pak údajně ovládal Ivo Rittig.

Dvořák měl stát přes zahraniční strukturu firem i za polovinou společnosti Crowsnest, která získala kontrakt na provoz SMS jízdenek. Jen z těchto dvou údajně pochybných zakázek měla Dopravnímu podniku vzniknout škoda celkem 361 milionu korun. O dalších sto milionů korun měl podnik přijít ještě kvůli třetí zmanipulované zakázce, a to pro firmu Neograph na dodávku už zmíněných papírových jízdenek.”

 
error: Alert: Content selection is disabled!!