Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová vystoupila na konferenci Karlovarské právnické dny s důležitým projevem na téma úniky z vyšetřovacích spisů. Její názory naznačují změnu přístupu orgánů činných v trestním řízení k médiím i svobodě slova.
Hlavním sponzorem této třídenní konference, konané pod záštitou Soudcovské unie, byl Agrofert. Je to příklad klasického střetu zájmů už jenom proto, že se podobných akcí účastnili zástupci státních institucí, které rozhodují o kauzách spojených s předsedou vlády a majitelem Agrofertu Andrejem Babišem. Lenka Bradáčová, jež vykonává dohled nad jeho kauzou Čapí hnízdo, zde pak vystoupila s příspěvkem Zveřejňování informací z trestního řízení.
Meze povoleného
„Je třeba, aby novináři měli při komentování probíhajících trestních řízení na paměti, že meze povoleného informování nelze vztahovat na zprávy, které by mohly, ať úmyslně, nebo neúmyslně, zasáhnout právo osoby na spravedlivý proces,“ uvedla Bradáčová.
Popsala tím skutečnost, kdy z vybraných živých kauz unikají do některých médií exkluzívní informace často s jediným cílem: někoho osobně poškodit, až odrovnat. Přípravné řízení při vyšetřování trestných činů je přitom ze zákona neveřejné. Presumpce neviny se nectí a prostor pro vlastní obranu je minimální, pokud vůbec nějaký. V tomto smyslu s ní lze souhlasit.
Problém Mafra
V příspěvku Lenky Bradáčové nezaznělo, že tento problém je umocněn poté, co se majitel obřího impéria Andrej Babiš rozhodl vstoupit do politiky a nakoupil vlivná celostátní média. Cílem bylo získat nástroj v politickém, případně byznysovém boji proti konkurenci.
Jak vyplývá z mediálních analýz, už několik let dochází k masívním a systematickým únikům z vyšetřovacích spisů zejména do Lidových novin a Mladé fronty DNES z Babišova vydavatelství Mafra, dnes umístěného ve svěřenském fondu. Jedná se o citlivé kauzy, jež většinou „shodou okolností“ spadají pod dozor vrchních státních zastupitelství v Praze (Lenky Bradáčové) nebo Olomouci (Iva Ištvana).
Plné znění textu: Zatočíme s vámi