2. 6. 2023

Elita žalobců na výletě. Zeman, Bradáčová i Ištvan a další se ale k cestě do Afghánistánu příliš nehlásí

Předloni v létě a vloni na jaře zavítaly do afghánského Kábulu dvě neobvyklé výpravy. Spolu s vojenskými policisty přiletělo do této exotické destinace několik vedoucích představitelů státního zastupitelství. V čele s Nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, nebo šéfkou pražského Vrchního státního zastupitelství Lenkou Bradáčovou i jejím kolegou z Olomouce Ivo Ištvanem. Když se Ekonomický deník začal o důvod dlouhých cest do Afghánistánu zajímat, příliš otevřených odpovědí se mu nedostalo.

Ve Vojenské policii to vře. Podle informací Ekonomického deníku v této složce, která vyšetřuje trestné činy vojáků, došlo před několika dny k výrazným personálním obměnám. O děj se zajímá vedení ministerstva obrany i Vojenské zpravodajství. A začaly se nově objevovat dříve neznámé informace. Například ta o navazování vztahů mezi velitelem Vojenské policie Pavlem Křížem a státními zástupci. Dva vysoce postavení žalobci z Prahy se měli například zúčastnit oslav jeho narozenin v armádním středisku na pražské Julisce. Na povrch také vyplynulo zjištění o dvou cestách žalobců do Afghánistánu.

Nejen pracovním drilem v kanceláři živ je vedoucí pracovník státního zastupitelství. Důležitá je aktuálně nejspíš i práce a praxe v terénu. Co na tom, že v Afghánistánu, kam předloni v srpnu a vloni v dubnu vycestovaly dvě delegace českých státních zástupců, se odehrává promile trestné činnosti, kterou mají žalobci dozorovat, ale nejspíš se to „musí vidět“. Pravděpodobně jen tímto jediným způsobem lze vysvětlit dalekou cestou do Afghánistánu za erární peníze.

Žalobce do exotické destinace podle několika zdrojů Ekonomického deníku pozval velitel Vojenské policie Pavel Kříž. Ani on, ani oslovení státní zástupci ale o dvou výletech za hranice všedních dnů příliš hovořit nechtějí.Vágní reakce žalobců dorazila až po dvou urgencích, a to jen z Nejvyššího státního zastupitelství.

  Plné znění textu: Elita žalobců na výletě. Zeman, Bradáčová i Ištvan a další se ale k cestě do Afghánistánu příliš nehlásí

 
error: Alert: Content selection is disabled!!