2. 6. 2023

Lid vs. Ivo Rittig

Už několik let se policie a státní zástupci snaží usvědčit multimilionáře Ivo Rittiga s vlastním soukromým letadlem z nejrůznějších zločinů. Neúspěšně. Včera začal soud v jeho nejzásadnější kauze.

Podnikatel Rittig poprvé stanul před soudem kvůli vytunelování pražského dopravního podniku. Jen za poslední dva roky je to šestý soudní spor, ve kterém se objevil. Ať už jako obžalovaný, či jako žalující. Takzvaná jízdenková kauza je však nejdůležitější.

Byl to totiž první velký případ, který nasvítil postavu miliardáře a přítele politiků žijícího v té době střídavě v Praze a Monaku. Před téměř sedmi lety Nadační fond proti korupci upozornil na to, že Rittig nezákonně dostává část zisku z každé prodané jízdenky na pražskou MHD – přesně 17 haléřů.

Zjednodušeně řečeno, ředitel dopravního podniku Martin Dvořák podle obžaloby účelově vypověděl zakázku na tisk jízdenek, protože se na trhu objevily padělky. Pak prohlásil jízdenku za “ceninu”, aby nemusel dělat soutěž. Zakázku dostala “spřátelená” tiskárna Neograph, jejíž šéf Jan janků je také mezi obžalovanými. Ta odevzdávala desátek. žalobce Adam Borgula pak dosledoval řetězec firem, který vede až k Rittigovi, coby příjemci peněz. Podle obžaloby se obohatil i sám Dvořák.
Škoda je astronomická. Martin Dvořák, Pavel Švarc, Tomáš Petana, Jan janků, Ivo Štika a Peter Kmet způsobili škodu dopravnímu podniku v celkové výši nejméně 457 493 907 korun,” přednesl Borgula klíčovou větu. Proces je zatím naplánován na padesát jednacích dní. Dvořák a spol vinu odmítají, ale obžaloba má trumf v podobě spolupracujícího obviněného Jaroslava Kubisky. Ten jako účetní zadával platební příkazy a sloužil Rittigovi.

Devět životů jako kočka

Před měsícem stál Rittig před soudem kvůli podezření, že nákupem nemovitostí v Dubaji vypral peníze vytunelované z petrochemické společnosti Oleo Chemical. Soud ho nepravomocně osvobodit Podle policie i tehdejší šéfka Úřadu vlády Jana Nagyová obstarávala pro Rittiga utajované zprávy BIS. Kauza ještě neskončila. S Rittigem se stýkal i exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, odsouzený za korupci Rittiga však jako by soudní stání bavila. Sám často žaluje – především média. Několikrát použil oblíbenou formulaci, že protihráči “usoudí zadek”. Teď má stát šanci “usoudit zadek” Rittigovi.

 
error: Alert: Content selection is disabled!!