9. 6. 2023

Sitta Smlouvy byly uzavřeny podezřele rychle.

Smlouva o tisku jízdenek mezi papírnou Neograph a pražským dopravním podnikem (DPP) byla uzavřena podezřele hladce a nestandardně rychle. Podepsána byla ještě předtím, než bylo jasné, kolik peněz budou nové jízdenky vůbec stát.

Včera to před pražským městským soudem uvedl někdejší obchodní ředitel papírny Vladimír Sitta mladší, který je klíčovým svědkem v nejznámější části případu údajného tunelování dopravního podniku.

V roce 2011 spolu s otcem upozornili na poradenskou smlouvu se společností Cokeville Assets, která sídlí na Panenských ostrovech. Přes tuto fi rmu údajně putovaly provize z výroby jízdenek k obžalovanému lobbistovi Ivu Rittigovi. Konkrétně prý 17 haléřů z každé prodané jízdenky.

Tlak na uzavření smlouvy

Podle Sitty se první faktura z této smlouvy v papírně objevila až na jaře 2009, tedy rok a půl od uzavření smlouvy na tisk jízdenek. Datovaná přitom byla ještě dříve, než začal kontrakt platit. Proto prý společně s otcem chtěl, aby věc prověřila policie.

„Tento týden to je přesně deset let, kdy jsem protikorupční policii předal první listinné důkazy,“ řekl soudu Sitta, který nadále zůstal zaměstnaný v papírně a pro policii shromažďoval důležité dokumenty.

„Dva roky jsem čekal na nějakou akci policie, nechtěl jsem, aby někdo prozradil moji identitu,“ popsal Sitta. Cestu k zakázce v dopravním podniku podle Sitty připravil někdejší finanční ředitel papírny a nyní rovněž obžalovaný Jan Janků, který také smlouvu uzavřel. Předtím prý byl DPP místem, kam se firmě nedařilo dostat, i když o to stála. „Věděli jsme, že budeme prodávat výrobek, ale nevěděli jsme, kolik to bude stát,“ podotkl Sitta. Janků zhruba pětihodinovou výpověď klíčového svědka odmítl. Tvrdil, že to byli naopak Sittové, kteří ho chtěli jako vlastníka poloviny akcií z firmy vystrnadit a postavit si svůj byznys.

„Tvrzení, že pánové Sittové o ničem nevěděli, absolutně není pravda. Do roku 2011 jim to nevadilo. Můj vztah k nim se vyvinul od naprostého přátelství až k pokusu o moji majetkovou likvidaci,“ řekl Janků. Sitta starší se nakonec rozhodl inkriminovanou smlouvu ukončit. To se stalo v prosinci 2011, v poslední den, kdy byl ve funkci obžalovaný exředitel DPP Martin Dvořák.
Sittovi byli po upozornění na zmíněnou kauzu sami obviněni z tunelování Neographu. Soudy je ale následně obžaloby pravomocně zprostily. V případě Sitty juniora je ve hře ještě dovolání, které podalo k Nejvyššímu soudu státní zastupitelství. V kauze dopravního podniku je obžalováno 17 lidí, včetně Rittiga, jeho právníků, Dvořáka nebo Janků. Obžaloba se týká tří různých zakázek DPP z roku 2008, v té nejznámější jde právě o tisk jízdenek papírnou Neograph.

Podle státního zástupce přišel podnik v souvislosti s trestnou činností nejméně o 457,5 milionu korun, přičemž peníze částečně skončily u Rittiga i u Dvořáka. Obžalovaní vinu odmítají

 
error: Alert: Content selection is disabled!!