9. 6. 2023

Cesta Ivo Rittiga k verdiktu nevinen

Ivo Rittig s největší pravděpodobností vyvázne – aspoň v první instanci – bez trestu v dnes už slavném případu „předražených pražských jízdenek“. Městský soud v pondělí rozhodl, že státní zástupce Adam Borgula nesmí použít jako důkaz prostorové odposlechy, pořízené v kanceláři Ivo Rittiga. Přitom odposlechy z jednoho konkrétního dne jsou pro usvědčení známého pražského podnikatele klíčové. Rozhodnutí městského soudu je překvapivé. O přípustnosti debatovaného odposlechu jako důkazu už totiž rozhodl Ústavní soud už v roce 2014. Co se to tedy dnes děje?

Pro začátek si jen připomeňme, že jde o velmi komplikovaný případ, který se táhne už devátým rokem. Zjednodušeně. Pražský Dopravní podnik zadal na přelomu dekády výrobu jízdenek na MHD soukromé firmě. Policii a žalobcům se podařilo doložit, že Dopravní podnik nakupoval od soukromé firmy předražené jízdenky, jednu o sedmnáct haléřů*, celková škoda dosahuje podle žaloby téměř půl miliardy korun, obviněno je celkem sedmnáct lidí. Podstatná část financí měla podle žaloby skončit u Ivo Rittiga a policie také zajistila jeho účty, na nichž sumy údajně končily.

Rittig se ale hájí, že podnikal ve velkém, a že netušil, za co konkrétně mu peníze na účty chodily – nemohl tedy vědět, že se jeho nějaké příjmy týkaly údajně předražených jízdenek. Policie a státní zástupci sice zjistili a zdokumentovali na desítkách stránek trestního spisu stovky finančních transakcí, které se týkají podezřelých příjmů Ivo Rittiga. Ale žalobci mají v podstatě jediný důkaz, který má Rittiga usvědčovat z toho, že věděl, že peníze na jeho účet chodí z prodeje předražených jízdenek – a to diskutovaný odposlech z jeho kanceláře v hotelu Ventana, kde Rittig a další mluví o tom, jak jim čtrnáct haléřů z každé jízdenky přistane na účtu. A tenhle odposlech  teď poručil soudce Petr Hovorka ze spisu vyřadit, protože byl nasazen kvůli jinému případu – možné korupci státního zástupce Libora Grygárka. A podle soudce nemůže být proto využit jako důkaz ve věci jízdenek.

Zbytek článku na níže uvedeném webu.

  Plné znění textu: Cesta Ivo Rittiga k verdiktu nevinen

 
error: Alert: Content selection is disabled!!