2. 6. 2023

Státní zástupce se odvolal proti osvobození v kauze tunelování DPP

“Spolupracující obviněný, bývalý účetní firmy Peskim Jaroslav Kubiska (vlevo) a obžalovaný bývalý šéf služeb Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) Tomáš Petana čekají 17. května 2019 na začátek jednání Městského soudu v Praze, který vynesl rozsudek v kauze údajného tunelování DPP. Soud zbavil obžaloby všech 17 obviněných. Podle soudce Petra Hovorky nebyl žalovaný skutek, ze kterého státní zastupitelství vinilo mimo jiné lobbistu Iva Rittiga, trestným činem. ČTK/Šulová Kateřina

Soud zbavil obžaloby všech 17 obviněných v kauze údajného tunelování pražského dopravního podniku (DPP). Podle soudce Petra Hovorky nebyl žalovaný skutek, ze kterého státní zástupce vinil mimo jiné bývalého šéfa DPP Martina Dvořáka a lobbistu Iva Rittiga, trestným činem. Rozhodnutí není pravomocné, státní zástupce Adam Borgula se proti němu na místě odvolal.

Kauza DPP má dvě hlavní větve. První se týká smluv, které podnik uzavřel v roce 2008 kvůli zajištění prodeje jízdenek, tisku jízdenek a vzniku elektronické jízdenky. Druhá popisuje údajné praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů. Dopravní podnik v případu figuruje jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun.

Podle soudce se obžalobě nepodařilo prokázat, že DPP vznikla škoda. Soudce v odůvodnění rozsudku uvedl, že některé znalecké posudky byly špatně zadané, marže poskytovaná u jízdenek nebyla vyšší, než je běžné u jiných dodavatelů jízdenek v Česku. Podle něj také neexistuje důkaz o tom, že by Dvořák nebo Rittig obdrželi nějaké plnění na základě uzavřených smluv dopravního podniku. Soudce rovněž upozornil na to, že vzhledem k tomu, že žalovaný skutek v první větvi případu nebyl trestným činem, nelze ve druhé větvi hovořit o legalizaci výnosů z trestné činnosti.”

 
error: Alert: Content selection is disabled!!