2. 6. 2023

Žalobce se proti osvobození Rittiga, Dvořáka a dalších odvolal. Podle soudce chybí důkazy

Soud zbavil obžaloby všech 17 obviněných v kauze údajného tunelování pražského dopravního podniku (DPP). Podle soudce Petra Hovorky nebyl žalovaný skutek, ze kterého státní zastupitelství vinilo mimo jiné bývalého šéfa DPP Martina Dvořáka a lobbistu Ivo Rittiga, trestným činem. Rozhodnutí není pravomocné, státní zástupce Adam Borgula se proti němu na místě odvolal.

Podle soudce se obžalobě nepodařilo prokázat, že DPP vznikla škoda. Soudce v odůvodnění rozsudku uvedl, že některé znalecké posudky byly špatně zadané, marže poskytovaná u jízdenek nebyla vyšší, než je běžné u jiných dodavatelů jízdenek v Česku.

Podle něj také neexistuje důkaz o tom, že by Dvořák nebo Rittig obdrželi nějaké plnění na základě uzavřených smluv dopravního podniku. Soudce rovněž upozornil, že vzhledem k tomu, že žalovaný skutek v první větvi případu nebyl trestným činem, nelze ve druhé větvi hovořit o legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Borgula podal odvolání v neprospěch všech 17 obžalovaných. Ještě při příchodu k soudu zopakoval, že se podle něj vinu všech obžalovaných podařilo plně prokázat, a to navzdory tomu, že soudce nevyhověl všem jeho důkazním návrhům včetně přehrání odposlechů Rittiga.

S odůvodněním chce počkat na písemné vyhotovení rozsudku, soudce se podle něj nevyjádřil k některým skutkovým podstatám. „Mám za to, že soud polemizoval se skutkovými závěry, které byly uvedeny ve výroku obžaloby, ale nezaslechl jsem nic o důkazech, které jsem zmiňoval ve své závěrečné řeči,“ řekl. Státní zástupce se také neztotožňuje s tím, jak soud vyhodnotil znalecké posudky.

Zástupce DPP, který v kauze vystupuje jako poškozený, si ohledně možnosti odvolání ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Na vynesení rozsudku dorazilo šest obžalovaných včetně Dvořáka. Ostatní zastupovali jejich advokáti. Obžalovaní už dříve požádali o to, aby se soud mohl konat i v jejich nepřítomnosti.

„Ve spise bylo 24 posudků, včetně asi dvanácti posudků údajného poškozeného, to znamená dopravního podniku, které všechny jasně řekly, že nikdy nedošlo k porušení zákona o zadávání veřejných zakázek a nikdy nebyla z dopravního podniku vyvedena jedna jediná koruna,“ řekl v pátek bývalý ředitel dopravního podniku Dvořák.

Video Události, komentáře

Soud osvobodil všechny obžalované v kauze údajného tunelování DPP

„To je úplně fiasko. My jsme to říkali po celou dobu, neštěstí jediné je, že to je až po takové době,“ reagoval na osvobozující rozsudek David Michal, jeden z obžalovaných.

Dvořák po skončení líčení kritizoval novináře, kteří podle něj ignorovali argumenty obhajoby. „Největší peklo jste byli vy, novináři. Kdyby nebylo vás, tak tady ta osmiletá akce vůbec není. Byla to jedna velká lež a fabulace, kterou rozjel Randák a jeho fond, který má osobní vendetu vůči mně,“ řekl Dvořák. Státní zástupce podle něj chtěl případ využít pro vzestup ve své kariéře.

Rittig v pátek k soudu nepřišel, jeho obhájce Vlastimil Rampula označil výsledek za odpovídající. „Důvody pro podání obžaloby podle mého názoru vůbec nebyly a hlavní líčení toto jen prohloubilo,“ podotkl. Rittig sám na Twitteru zveřejnil fotku s několika lahvemi šampaňského a s poděkováním těm, kdo mu drželi palce. Na Instagramu poté zveřejnil krátké video, jak s lahvemi tancuje.

„Sledoval jsme ho trošku s napětím samozřejmě, protože nikdy není nic jistého. Obžaloba byla rozbita na sto procent. Tady vůbec nešlo o dopravní podnik, šlo o nějaké vyřizování účtů a my jsme se s tím zkrátka svezli,“ řekl poté Rittig pro Českou televizi.

Jaroslav Kubiska, jediný z obžalovaných, který spolupracoval se státním zástupcem, nechtěl rozhodnutí soudu komentovat.

Soud v pátek také odblokoval majetek obžalovaných, policie totiž zajistila nemovitosti celkově za desítky milionů korun pro případnou náhradu škody.

Obžaloba míří dvěma směry

V rozsáhlém případu čelilo obžalobě sedmnáct lidí. Obžaloba míří dvěma směry, první se týká smluv, které podnik uzavřel v roce 2008 kvůli zajištění prodeje jízdenek, jejich tisku a vzniku elektronické jízdenky, druhá popisuje údajné praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů. Žalobce tvrdí, že podnik přišel kvůli jednání, jež popisuje, nejméně o 457,5 milionu korun.

Letos v březnu ale přišla obžaloba o část svých základů. Soud zamítl použití odposlechů schůzek Ivo Rittiga, o které se státní zástupce mimo jiné opíral, s tím, že byly pořízeny v jiném případě, který se lobbisty vůbec netýkal – šlo o podezření, které směřovalo k bývalému státnímu zástupci Liboru Grygárkovi.

Kromě odposlechů stavěl státní zástupce také na výpovědích spolupracujícího obviněného Jaroslava Kubisky. Ten loni na podzim řekl soudu, že se podílel na převodu peněz, o kterých žalobce tvrdí, že byly vyvedeny z dopravního podniku, na karibskou společnost Cokeville Assets, a popsal v souladu s obžalobou strukturu firem, po kterých se měly peníze pohybovat.

Ředitel Nadačního fondu proti korupci Karel Škácha vyjádřil přesvědčení, že odvolací soud na rozdíl od první instance dojde k přesvědčení, že se stal trestný čin. „Věřím, že odvolací soud následně připustí jako důkaz odposlechy, které jasně dokazují korupční jednání obviněných v této kauze,“ uvedl. Borgula požadoval pro většinu obviněných včetně Rittiga a Dvořáka pětileté tresty vězení a peněžité tresty ve výši pěti nebo deseti milionů korun. Spolupracujícího obviněného Kubisku soud podle něj neměl trestat.

V první větvi kauzy vinila obžaloba vedle Dvořáka dva další bývalé zaměstnance DPP – ekonomického ředitele Ivo Štiku a šéfa služeb Tomáše Petanu. Dále jednatele firmy Cross Point Pavla Švarce, Jana Janků z papírny Neograph a Petera Kmetě z karibské firmy Cokeville Assets. Původně čelili obvinění i bývalý pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS) a šéf firmy Crowsnest Antonín Vilímec, ani jeden z nich se ale soudu nedožil.

Video Soud zbavil obžaloby všech 17 obviněných v kauze údajného tunelování pražského dopravního podniku

Soud osvobodil obžalované v kauze DPP

V druhé větvi případu byli vedle Švarce, Janků a Kmetě obžalováni z legalizace výnosů z trestné činnosti Rittig, jeho údajná spojka v DPP Jan Valtr a jeho právníci David Michal, Marek Stubley a Karolína Babáková. Skupinu uzavírají Kubiska, Petr Michal a Jana Šádková z účetní firmy Peskim, advokát Aleš Rozehnal se svým společníkem z firmy Kyrenia Ferdinandem Überallem a Dvořákova matka Marie, která si podle obžaloby pořídila z vyvedených peněz dům na Madeiře.[/private]

  Plné znění textu: Žalobce se proti osvobození Rittiga, Dvořáka a dalších odvolal. Podle soudce chybí důkazy

 
error: Alert: Content selection is disabled!!
Obsah