Podle soudce Petra Hovorky nebyl žalovaný skutek trestným činem. Dle obžaloby měl DPP při zadávání zakázek, zpronevěře a následnému praní špinavých peněz přijít nejméně o 457,5 milionu korun. Mezi obviněnými byl i lobbista Ivo Rittig nebo někdejší šéf DPP Martin Dvořák.
Fotogalerie |
Při příchodu k soudu státní zástupce Adam Borgula zopakoval, že se podle něj vinu všech obžalovaných podařilo plně prokázat, a to navzdory tomu, že soudce nevyhověl všem jeho důkazním návrhům včetně přehrání odposlechů Rittiga.
Na vynesení rozsudku dorazilo šest obžalovaných včetně Dvořáka. Ostatní zastupovali jejich advokáti. Obžalovaní už dříve požádali o to, aby se soud mohl konat i v jejich nepřítomnosti.
Jak reagovali jednotliví aktéři?
Dvořák po skončení líčení kritizoval novináře, kteří podle něj ignorovali argumenty obhajoby. Státní zástupce podle něj chtěl případ využít pro vzestup ve své kariéře.
Rittig k soudu nepřišel, jeho obhájce Vlastimil Rampula označil výsledek za odpovídající. „Důvody pro podání obžaloby podle mého názory vůbec nebyly a hlavní líčení toto jen prohloubilo,“ podotkl.
Rittig sám na twitteru zveřejnil fotku s několika lahvemi šampaňského a s poděkováním těm, kdo mu drželi palce. Na Instagramu poté zveřejnil krátké video, jak s lahvemi tancuje.
Rittigův vítězný taneček: Odvázal se s láhvemi vína | (0:20) | video: Ivo Rittig |
Jaroslav Kubiska, jediný z obžalovaných, který spolupracoval se státním zástupcem, nechtěl rozhodnutí soudu komentovat.
Ředitel Nadačního fondu proti korupci Karel Škácha vyjádřil přesvědčení, že odvolací soud na rozdíl od první instance dojde k přesvědčení, že se stal trestný čin. „Věřím, že odvolací soud následně připustí jako důkaz odposlechy, které jasně dokazují korupční jednání obviněných v této kauze,“ uvedl.
Obviněným hrozily až pětileté tresty a milionové pokuty
Borgula požadoval pro většinu obviněných včetně Rittiga a Dvořáka pětileté tresty vězení a peněžité tresty ve výši pěti nebo deseti milionů korun. Spolupracujícího obviněného Jaroslava Kubisku soud podle něj neměl trestat.
Kauza DPP má dvě hlavní větve. První se týká smluv, které podnik uzavřel v roce 2008 kvůli zajištění prodeje jízdenek, tisku jízdenek a vzniku elektronické jízdenky. Druhá popisuje údajné praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů. Dopravní podnik v případu figuruje jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun.
V první větvi kauzy vinila obžaloba vedle Dvořáka i dva další bývalé zaměstnance DPP – ekonomického ředitele Ivo Štiku a šéfa služeb Tomáše Petanu. Dále jednatele firmy Cross Point Pavla Švarce, Jana Janků z papírny Neograph a Petera Kmetě z karibské firmy Cokeville Assets. Původně čelili obvinění i bývalý pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS) a šéf firmy Crowsnest Antonín Vilímec, ani jeden z nich se ale soudu nedožil.
V druhé větvi případu byli vedle Švarce, Janků a Kmetě obžalováni z legalizace výnosů z trestné činnosti Rittig, jeho údajná spojka v DPP Jan Valtr a jeho právníci David Michal, Marek Stubley a Karolína Babáková. Skupinu uzavírají Kubiska, Petr Michal a Jana Šádková z účetní firmy Peskim, advokát Aleš Rozehnal se svým společníkem z firmy Kyrenia Ferdinandem Überallem a Dvořákova matka Marie, která si podle obžaloby pořídila z vyvedených peněz dům na Madeiře.
Kauza údajného tunelování DPP se řeší přes sedm let
|
Soud začal rozplétat kauzu předražených jízdenek na MHD v roce 2018.
Soud začal rozplétat kauzu předražených jízdenek na MHD | (1:15) | video: iDNES.cz |
Plné znění textu: Půlmiliardový „tunel“ v DPP bez trestu. Soud zprostil Rittiga a spol. obvinění.