Osvobození lobbisty Iva Rittiga v kauze tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical je pravomocné. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud, který zamítl odvolání státního zástupce Adama Borguly. Podnikatel čelil obžalobě ze zpronevěry, krácení daní a praní špinavých peněz, za což mu hrozilo pět až deset let vězení. Borgula uvedl, že zváží, zda bude iniciovat podání dovolání v Rittigův neprospěch.
Vrchní soud dospěl k závěru, že Rittigovu vinu se nepodařilo prokázat. „Každý z důkazů je možno hodnotit minimálně dvěma, někdy i více způsoby, a vyvozovat z nich různé varianty,“ konstatovala soudkyně Eva Rejchrtová. Upozornila, že i podle judikatury Ústavního soudu musí být jakékoliv pochybnosti vykládány ve prospěch obviněného.
Rittig slaví. Peníze z dopravního podniku nevyváděl, řekl soud |
Za vyvedení 20 milionů korun z Olea prostřednictvím fiktivních smluv o poradenství byli už dříve odsouzeni dva majitelé firmy a Rittigův obchodní partner, Peter Kmeť z karibské společnosti Cokeville Assets (CA). Obžaloba tvrdila, že přes tuto firmu putovaly „vyprané“ peníze k Rittigovi, který si za ně pořídil tři nemovitosti v Dubaji.
Žalobce Borgula marně usiloval o to, aby se případ vrátil k pražskému městskému soudu kvůli doplnění dokazování. „Vrchní soud má za to, že prvostupňový soud provedl dokazování v dostatečné šíři a není ho třeba nijak doplňovat. Soudy nejsou povinny vyhovět každému důkaznímu návrhu,“ uvedla soudkyně.
Plné znění textu: Soud pravomocně osvobodil Rittiga v kauze tunelování Oleo Chemical. Hrozilo mu až 10 let