2. 6. 2023

Prachy letí do Hongkongu

Byl to prý světový vynález, který předběhl dobu. Jedině pražský dopravní podnik ovšem jeho význam skutečně „docenil“. Přes mobilní peněženku českého vynálezce Cechla se prodávaly elektronické jízdenky na hromadnou dopravu. Sice se tak za tři roky prodalo jen přes dva tisíce jízdenek – ale podnik vlastněný městem ve stejné době zaplatil za „využívání“ vynálezu zprostředkovaně přes 56 milionů. Značná část peněz odtekla do Hongkongu. Soud na tom neshledal nic nezákonného.

Martin Cechl je podivuhodný vynálezce. Jeho prvním nápadem, který se pokusil patentovat, byla víceúčelová miska. Měla pomoci vyřešit problém, který vzniká, když má člověk plné ruce jídla a pití: víceúčelová miska se nasadí na kelímek nebo plechovku, do misky se odloží třeba oříšky nebo chipsy – a druhá ruka je najednou volná například pro otevírání dveří. Další jeho myšlenkou byly větrné elektrárny stavěné podél železničních tratí tak, aby je roztáčel proud vzduchu od projíždějících vlaků. Nebo trubice, jež se přichytí na zvířecí ocas jako dlaha při léčbě zlomeniny nebo jen jako paráda.

Žádný z jeho nápadů se masového rozšíření nedočkal. Až na jeden patent, kvůli němuž svědčil před Městským soudem v Praze v takzvané jízdenkové kauze a který je spojen s velkým byznysem.

Patent vynálezce Cechla na platbu mobilem prostřednictvím mobilní peněženky byl klíčový pro to, aby pražský dopravní podnik vlastněný hlavním městem zadal zakázku na prodej SMS jízdenek společnosti Crowsnest, jedné z firem spojených s lidmi okolo advokátní kanceláře Šachta & Partners. Společnost Crowsnest měla totiž právo (licenci) na využití Cechlova vynálezu.

  Plné znění textu: Prachy letí do Hongkongu

 
error: Alert: Content selection is disabled!!