2. 6. 2023

Ištvanův další pomníček. Stíhání bez důkazů se nevyplácí

Bombastická razie olomouckých státních zástupců na antimonopolním úřadu v Brně před rokem skončila stejnou blamáží jako v roce 2013 na Úřadu vlády. Není už nejvyšší čas hnát chybující návladní k odpovědnosti?

Před rokem udělalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci vedené Ivo Ištvanem razii na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Mířila na vedení úřadu a také na předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Akci státní zástupci spojili se stíháním korupce na radnici Brno-střed v letech 2014 až 2018, kdy ji vedlo hnutí Žít Brno v koalici s hnutím ANO.

Zde jde o obvyklou trestnou činnost spojenou s veřejnými zakázkami na úrovni městské části. Tedy nikoli o vytouženou akci, která by napravila reputaci olomouckých státních zástupců po debaklu na Úřadu vlády v červnu roku 2013, jehož výsledkem je řešení milostného trojúhelníku bývalého premiéra a spory o to, zda Jana Nečasová Nagyová zaplatila daň z kabelek.

Obě akce mají společný bombastický začátek a malé výsledky. Razie na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se účastnil osobně vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan. To je nezvyklé, při policejním zásahu zpravidla státní zástupce není nebo se ho účastní dozorový státní zástupce, kterému je věc přidělena. Přítomnost šéfa vrchního státního zastupitelství dokládá jeho velká očekávání. Zachránit pověst Vrchního státního zastupitelství Olomouc měl zátah na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže spojený s akcí v Brně-střed tím, že bývalý místostarosta Jiří Švachula byl člen rozkladové komise, což je poradní orgán pro řešení rozkladů (odvolání) proti rozhodnutí úřadu. Švachula byl i galerista, přesto se nekonala razie mezi moravskými výtvarníky. Motivace je jasná: využít mediální tažení proti korupci a rozjet velký případ, aby si olomoučtí návladní napravili neúspěch z razie na Úřadu vlády.

V případu se projevila dlouhodobá bolest státního zastupitelství a policie. Pro úspěšné trestní stíhání nestačí znalost trestního práva, ale i dalších právních odvětví. V tomto případě práva správního, podle něhož jsou referenti vázáni pokyny vedoucích úředních osob, které podepisují rozhodnutí. Policisté například zjišťovali, zda do práce úředníků nezasahovali jejich nadřízení.

  Plné znění textu: Ištvanův další pomníček. Stíhání bez důkazů se nevyplácí

 
error: Alert: Content selection is disabled!!