2. 6. 2023

Kauza jízdenek: Sitta st. promluvil

Bývalý ředitel papírny Neograph Vladimír Sitta starší v úterý poprvé vypovídal před soudem v kauze tunelování pražského dopravního podniku (DPP) a ve své výpovědi poukázal na některé zákulisní podivnosti.

Sitta mohl z pozice svědka před soudem mluvit už před necelými dvěma lety, když se kauza řešila poprvé. Tehdy to ale odmítl kvůli tomu, že stále ještě hrozilo trestní stíhání jeho syna. Ten před devíti roky případ prakticky rozjel.

Nyní už mu ale trestní stíhání nehrozí a jeho otec tak před soudem poprvé promluvil. Kontrakt na jízdenky v Praze byl podle Sitty zejména otázkou prestiže. Často totiž řešil se zahraničními zákazníky otázku, proč jízdní doklady v metropoli nedodává právě Neograph, a on věřil, že by byznysu pomohlo, kdyby se situace změnila.

„V Praze jsme byli neustále odstrkováni. Říkalo se také, že kromě jízdenek se do dopravního podniku nosí také obálky,“ uvedl Sitta.

Ledy se prý prolomily až v letech 2007 a 2008, kdy za Sittou přišel jeho obchodní partner v Neographu Jan Janků, který nyní patří mezi obžalované. Když se ho zeptal, jakým „kouzlem“ se mu to povedlo, tak prý měl informace od dalšího obžalovaného, lobbisty Iva Rittiga.

„Že dokázali do funkce přes primátora Pavla Béma nainstalovat ředitele Martina Dvořáka. Takže nastaly příhodné podmínky proto, abychom se mohli ucházet o dodávky jízdenek,“ popsal Sitta. Háček byl ale v tom, že aby byznys klapl, tak musela kontrakt zprostředkovat firma se sídlem v Karibiku. To prý přišlo Sittovi absurdní, když obchod dělaly dvě společnosti z Prahy.

„Neztotožnil jsem se s tím, ale pan Janků byl předseda představenstva a měl na starosti ekonomické věci, tak řekl, že si to bude řešit sám,“ doplnil Sitta. Exředitel dopravního podniku Dvořák rovněž patří mezi obžalované.

Stejně jako Rittig jakékoliv provinění odmítá. Jméno papírny se později začalo objevovat v médiích v souvislosti s případem padělaných jízdenek. A tehdy se Sitta st. rozhodl, že kontrakt ukončí. „Přestože to byla zakázka zisková, tak jsem nechtěl, aby to Neograph realizoval. Firma se začala kompromitovat, to jsem nechtěl dopustit,“ řekl Sitta.

  Plné znění textu: Kauza jízdenek: Sitta st. promluvil

 
error: Alert: Content selection is disabled!!