10. 6. 2023

Kmeť poprvé vypovídal v kauze Neograph. Připustil, že jeho firmě plynulo 17 haléřů z každé jízdenky

V kauze pražského dopravního podniku v pátek vůbec poprvé promluvil obžalovaný Peter Kmeť, který stál u zrodu zakázky na výrobu jízdenek papírnou Neograph. U soudu připustil, že jeho karibské firmě Cokeville Assets plynulo 17 haléřů z každé vyrobené jízdenky. S tímto návrhem podle něj přišla Neograph za to, že jí zakázku zprostředkoval. Podnikatel a bývalý agent StB odmítl názor vrchního soudu, že nešlo o provizi a že se podílel na tunelování.

Třiašedesátiletého Kmetě přivedla k pražskému městskému soudu vězeňská eskorta. Odpykává si totiž trest za tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical.

V kauze Pražského dopravního podniku (DPP) ho státní zástupce Adam Borgula viní ze zpronevěry, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a také z praní špinavých peněz, které údajně dál přes Cokeville putovaly k obžalovanému lobbistovi a Kmeťovu obchodnímu partnerovi Ivo Rittigovi.

„V tomto řízení jsem dosud nevypovídal, protože jsem neměl potřebu vyjadřovat se k tvrzením pana doktora Borguly. Neshledal jsem v tom nic, co by mě mohlo reálně poškodit,“ zahájil Kmeť své vystoupení.

Ke změně postoje ho přiměl odvolací senát, který v červnu zrušil původní zprošťující rozsudek a vyslovil názor, že Kmeť i předseda představenstva Neographu Jan Janků páchali trestnou činnost. Oběma hrozí až desetileté vězení.

Známý ze školy i StB

„Vrchní soud činí jakési matematické úkony, kdy srovnává zisk Neographu a výnosy Cokevillu. Vytváří nepřesný obraz. Soud by měl dělat to, čemu rozumí, a některé jiné důležité věci ponechat odborníkům, třeba účetním nebo auditorům,“ podotkl Kmeť.

Uvedl, že jeho firma měla s Neographem „klasický obchodní vztah“, což podle něj potvrdily i finanční úřady. „Všechno bylo v naprostém pořádku. Jak by ne – podnikám od roku 1991, tak jsem se přece jenom nějaké ty věci naučil,“ poznamenal.

Nezastíral, že s Janků se zná ještě z doby vysokoškolských studií a z jejich následného působení u komunistické StB. Janků si mu prý jednou postěžoval, že se mu v Neographu nedaří a že mu to zakladatel papírny Vladimír Sitta vyčítá.

„Dostal jsem se k neveřejným informacím, že DPP začíná mít velké problémy s padělky,“ popsal Kmeť s tím, že začal přemýšlet, že by takto mohl Janků dopomoci k novému klientovi. „Z médií jsem věděl, že DPP má mladého nového ředitele, který je akční,“ zmínil dalšího z obžalovaných, manažera Martin Dvořáka.

  Plné znění textu: Kmeť poprvé vypovídal v kauze Neograph. Připustil, že jeho firmě plynulo 17 haléřů z každé jízdenky

  Haléře z jízdenek do Karibiku byl normální byznys, tvrdil soudu Kmeť

 
error: Alert: Content selection is disabled!!