2. 6. 2023

Zatím největší sponzor Šlachtovy Přísahy je ‚jeho‘ hlavní svědek proti Rittigovi, podnikatel Kubiska

Největším sponzorem hnutí Přísaha někdejšího šéfa protimafiánské jednotky Roberta Šlachty je hlavní svědek policie proti kontroverznímu lobbistovi Ivo Rittigovi, zjistil Radiožurnál. Jak vyplývá z údajů na transparentním účtu, celkem 200 tisíc korun politickému uskupení poslal podnikatel Jaroslav Kubiska, který v minulosti pracoval jako účetní ve firmě spojované s Rittigem a svědčil proti němu v jeho kauzách.

Celkově hnutí Přísaha za první týden od zahájení kampaně do říjnových sněmovních voleb vybralo od příznivců přes 650 tisíc korun. Šlachta v této souvislosti pro Radiožurnál uvedl, že o daru od Kubisky nevěděl a ani s ním o něm dřív nejednal.

„Pokud vím, tak on byl spolupracující obviněný a snažil se vše u soudu odhalovat. A jestli tedy došel k tomu, že já jsem ten zapřisáhlý bojovník proti korupci, tak mě to samozřejmě těší,“ reagoval Šlachta.

Dvousetisícový dar Šlachtovu hnutí Kubiska zdůvodnil sympatiemi k jeho programu. „Jako zapřisáhlý bojovník proti korupci sympatizuji s hnutím Přísaha,“ vysvětlil, proč se hnutí rozhodl takto podpořit.

Dar podle svých slov financoval z výnosů rodinné firmy, která provozuje čerpací stanici v Kamenici nad Lipou. Právě ta je pod příspěvkem na transparentním účtu podepsána.

Kubiska začal s policií spolupracovat před necelými deseti lety, a to v rámci vyšetřování kauz jízdenek pražského dopravního podniku nebo také údajného tunelování společnosti Oleo Chemical. V obou případech byl spolu s Rittigem a dalšími lidmi z jeho okolí obviněn, zároveň se ale jako jediný k údajné trestné činnosti přiznal a vypovídal například o tom, jak se měly vyprané peníze dostávat právě k Rittigovi.

Jeho svědectví nebo jím předané interní materiály ale soudům nestačily, a Rittig byl v obou případech obžaloby stejně jako Kubiska zproštěn. V případu Oleo Chemical je verdikt pravomocný, v tzv. jízdenkové kauze se státní zástupce proti zprošťujícímu verdiktu odvolal, a soud tak bude rozhodovat o věci znovu. Kubiska je tak v této části, stejně jako Rittig, stále obžalovaný.

Kdo půjčil na rozjezd hnutí?

„Nečekal jsem to, považuji to jednoznačně za úspěch,“ komentoval Šlachta dosud vybranou částku přesahující půl milionu.

Na rozjezd hnutí si někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu podle svého dřívějšího vyjádření vzal půjčky, a to spolu s bývalým detektivem a spoluzakladatelem hnutí Tomášem Sochrem.

„Něco je od institucí a něco je od soukromých osob, jako jsou rodinní příslušníci či kamarádi. Nejsou to žádné miliony,“ uvedl k financování hnutí v rozhovoru pro server Novinky.cz. Kdo přesně půjčky poskytl a v jaké výši, ale Šlachta upřesnit odmítl.

„Ti lidé by byli zbytečně pod mediálním tlakem,“ řekl k tomu aktuálně Radiožurnálu. Půjčky jsou podle něj dohromady v řádu statisíců korun. „Na všechno máme samozřejmě smlouvy a jsem připraven je předložit včetně sjednaných úroků nebo doby splatnosti Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí,“ konstatoval Šlachta.

Bývalí detektivové v týmu

Kromě Sochra a Šlachty za hnutí vystupuje také bývalý šéf ostravské pobočky ÚOOZ Jiří Komárek. Členy týmu jsou také sociální pracovnice Jaroslava Pauchová nebo Eva Gajdošík, která bude mít na starosti oblast podnikání. Další představitele hnutí chce Šlachta představit v nejbližší době.

Šlachta řídil protimafiánský útvar policie mezi lety 2008 a 2016. Do širšího povědomí veřejností vstoupil zejména v roce 2013 zásahem na úřadu vlády, který vedl k pádu kabinetu tehdejšího šéfa ODS Petra Nečase. Nikdo z obviněných politiků ale nakonec nebyl odsouzen.

Od policie Šlachta odešel v roce 2016 kvůli nesouhlasu s reorganizací, při které byl ÚOOZ sloučen s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu. Poté působil jako ředitel pátrací sekce Generálního ředitelství cel. Do civilu odešel předloni.

Jakub Troníček

  Plné znění textu: Zatím největší sponzor Šlachtovy Přísahy je ‚jeho‘ hlavní svědek proti Rittigovi, podnikatel Kubiska

 
error: Alert: Content selection is disabled!!
Obsah