2. 6. 2023

Rampula

Do čela pražského VSZ Rampula přišel z Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ), kde pracoval v odboru závažné hospodářské kriminality. Na NSZ Rampula podle tisku nastoupil v roce 2005 právě z pražského VSZ, kde pracoval v odboru nejzávažnější hospodářské kriminality.

V r. 2012 převzal obhajobu I. Rittiga.

Shrnutí sporů s ministrem Pospíšilem

– Ministr Pospíšil si od jmenování Rampuly do čela pražského VSZ v roce 2007 sliboval razantnější přístup k postihování hospodářské kriminality a korupce.

– V září 2007 na Rampulův návrh ministr Pospíšil odvolal tehdejšího pražského městského státního zástupce Luboše Pětníka. Podle Rampuly nepracovalo městské státní zastupitelství dostatečně efektivně.

– V únoru 2009 Rampula podpořil postup ústeckého krajského státního zástupce Jiřího Křivance, který kvůli údajným manažerským pochybením odvolal šéfa liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem Adama Bašného. Podle Bašného však důvodem byla jeho kritika postupu státních zástupců v údajné korupční kauze tehdejšího lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka. Ministr Pospíšil poté Křivance odvolal, do funkce jej však v červnu 2009 vrátila nová ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

– V prosinci 2010 protikorupční organizace Transparency International (TIC) jako jeden z kroků, které by měly navrátit důvěru lidí ve státní zastupitelství, požadovala odvolání Rampuly a také tehdejší šéfky olomouckého vrchního státního zastupitelství Mileny Hojovcové. Rampula a Hojovcová byli podle TIC lidé loajální bývalé nejvyšší státní zástupkyni Renatě Vesecké a ne vždy rozhodovali nestranně.

– V lednu 2011 se Rampula a nový nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman neshodli v otázce krajského státního zástupce v Hradci Králové. Rampula tvrdil, že ve funkci je Anna Jahodová, ačkoli nebyla oficiálně jmenována. Pozice byla Jahodové svěřena ministerským dekretem v roce 2005, kdy místo opustila Zemanova předchůdkyně Vesecká. Pospíšil ale koncem ledna vyhověl návrhu Zemana a do funkce ustavil Pavla Hochmanna, který doposud na tamním státním zastupitelství působil jako náměstek.

– Letos v březnu odeslal nejvyšší státní zástupce Zeman ministru Pospíšilovi návrh na odvolání Rampuly. Zeman krok odůvodnil zjištěním “závažných porušení povinností vyplývajících z funkce vedoucího státního zástupce”. Tehdejší ministr vnitra Radek John (VV) řekl, že by se návrhem měla zabývat vládní koalice.

– Časopis Respekt v květnu napsal, že Rampula může na VSZ působit jako takzvaný zametač kauz. Podle týdeníku úřad pod jeho vedením zastavil případ České pivo pro nedostatek důkazů a zdržoval vyšetřování nákupu gripenů a kauzy Mostecké uhelné.

– Ministr Pospíšil v květnu řekl, že by Rampulu odvolal, ale neumožňuje mu to zákon. Podle právních analýz, jež si nechal Pospíšil zpracovat, by Rampula mohl vysoudit své místo zpět. Postup ministra kritizovali například místopředsedové ČSSD Jiří Dienstbier a Marie Benešová (podle ČSSD kvůli Rampulovi vázne řešení politických korupčních kauz) či bývalý předseda správní rady Transparency International Václav Láska. “Setrvání pana Rampuly je otázka toho, jestli budou reformy, nebo ne. Pan Rampula je žába na prameni, která si vytvořila možnost stáhnout si všechny případy pro sebe,” uvedl Láska.

Rampula v České televizi 29. května prohlásil, že informace o některých kauzách unikly do médií z Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ). To je tak podle Rampuly iniciátorem snah o rozklad soustavy státního zastupitelství. Rampula rovněž označil Zemanův návrh na své odvolání za frašku. Zeman úniky informací vyloučil a sdělil, že si za návrhem na odvolání Rampuly stojí.

– Koncem května Zeman odeslal ministru Pospíšilovi rozšířený návrh na odvolání Rampuly. Posledním případem ve víc než třicetibodovém spisu je podle NSZ Rampulův zásah do vyšetřování kauzy vytunelování Investiční a poštovní banky (IPB).

Podle týdeníku Respekt Rampula 22. dubna 2008 telefonoval své podřízené státní zástupkyni Darje Dunajové a dal jí pokyn, aby se týž den po rozsudku pražského městského soudu v kauze IPB na místě neodvolávala a ponechala si zákonnou lhůtu na rozmyšlenou. Dunajová jeho nařízení poslechla. Jakmile však soud ten den vynesl zprošťující verdikt nad sedmi obžalovanými manažery zkrachovalé banky, sepsala o telefonátu s Rampulou úřední záznam. Poté, co si prostudovala písemné vyhotovení rozsudku, už se práva na odvolání vzdala úplně. Rampula k případu IPB v minulých dnech řekl, že ho tehdy jeho náměstek informoval o tom, že se při procesu zásadně změnila důkazní situace, z níž vyplývalo, že obžaloba byla “ne zrovna důvodná”. Proto prý oslovil Dunajovou s tím, ať se neodvolává na místě, ale ponechá si lhůtu na rozhodnutí. Ukázalo se prý, že šlo o správný krok.

– V červnu napsal týdeník Respekt, že protikorupční policie vyšetřuje pražské vrchní státní zastupitelství kvůli úniku jména utajovaného svědka v kauze Pandur. Podle Rampuly se únik informací prověřuje na jeho podnět. Později vyšlo najevo, že policie hledala důkazy v souvislosti s únikem informací na NSZ v Brně i VSZ v Praze.

– Jako dva základní body, kvůli nímž se rozhodl vyhovět žádosti o odvolání Rampuly, dnes ministr Pospíšil uvedl “řádně neodůvodněný” pokyn podřízené neodvolávat se v kauze tunelování IPB a také jeho nedostatečné řízení podřízených.

 
error: Alert: Content selection is disabled!!