2. 6. 2023

Sitta ml.

Bývalý obchodní ředitel a člen představenstva papírny Neograph – dodavatele jízdenek pro DPP v letech 2008-2011.

Autor zajímavé nahrávky telefonického hovoru s tehdejším ředitelem ÚOKFK Martincem.

Od léta 2007 aktivně (spolu s STC) připravoval kalkulace pro dodávky nových jízdenek. Podílel se na uzavření smlouvy s DPP. U soudu svoji roli však “v rozporu s ostatními důkazy umenšuje svou roli při sjednávání obchodního vztahu mezi Neographem a DPP a Neographem a STC

Provizi, která byla součástí ceny, sám kalkuloval a ověřoval. Mediálně však prezentoval, že se “poprvé podíval na provizi firmy Cokeville” až v roce 2011, tedy po 4 letech dodávek. O absolutní výši faktur proplácených Cokeville, byl informován auditorkou stejně jako jeho otec, generální ředitel Neograph. Aktivně jednal o navýšení ceny jízdenek pro DPP tak, aby se zvýšil podíl Neograph na ziskové marži.

I nalézací soud konstatoval, že “svědek Ing. Sitta věděl o provizích daleko dříve, než tvrdil u hlavního líčení při svém prvním výslechu, svědčí mimo jiné email ze dne 14. 4. 2008 v 2:41, ve kterém spočítal rentabilitu zakázky” a spolu se Sittou starším “nejpozději v dubnu roku 2008 prokazatelně znali přesnou rentabilitu zakázky včetně konkrétní ziskovosti“.

Jeho firma Avium Partners inkasovala provize (až 79%) za zajištění hologramů, které byly užívány na jízdenky DPP. Výrobnu hologramů dle výpovědi u soudu osobně navštívil, šlo však o objekt kozí farmy v lokalitě, kde nebyla zapojena elektřina ani voda.

Soudem uznaný lhář

Jeho výkon v kauze jízdenek MS Praha v rozsudku zveřejněném 30.3.2021 soud popisuje velmi kriticky.

Ve svých mediálních prohlášeních popíral svoji účast na přípravě smlouvy s DPP i jakoukoliv povědomost o provizní smlouvě, byl při její přípravě aktivní již od léta 2007. Soud toto jednání zhodnotil takto:

  • “… nejpozději v dubnu roku 2008 prokazatelně znali přesnou rentabilitu zakázky včetně konkrétní ziskovosti. Proti zprostředkovatelské/provizní smlouvě však veřejně vystoupili až v roce 2011. … Z výše uvedeného plyne, že výpovědi obou těchto svědků nemohl nalézací soud vzít za pramen skutkových zjištění, neboť je vysoce pravděpodobné, že oba svědci hráli v rozhodné době a hrají doposud svojí vlastní hru a jejich poměr k věci i k osobám některých obžalovaných je deformován jejich vlastními zájmy.”

Jednání Sitty ml. při působení ve spol. Neograph je poněkud v rozporu s jeho propagačním videem protikorupčního fondu.

Autentické citáty z pošty

Odeslané:

  • “Consiglieri je náhodou postava VIP!!! Ta mě vždy imponovala, navenek slušňák, ale jinak…. ruce od krve”
  • “s obrazem Che Gueavary v mé kanceláři mám taky levicové ideály i když ne asi úplně komunistické”
  • (k mailu obch. partnera) – “aspoň oslovení mohl napsat kokot”
  • (zakázka pro poštu) – “nemáte tam nějaké vazby…? Aby to byla větší sázka na jistotu”

Přijaté:

  • (od vlastní matky) – “svým chováním jsi schopen pourážet kde koho”
  • (od bývalé přítelkyně) – “slovo slušnost si vůbec neber do pusy, protože vůbec nevíš co to je”
Podpora ambasádou USA

LN 28.05.2015, s.2: “Podnikatel Vladimír Sitta (vpravo) včera přišel s dalším obžalovaným Martinem Kohoutem k pražskému městskému soudu. Sitta měl na klopě česko-americkou vlajku, kterou mu dle jeho slov darovala ambasáda USA

LN 13.10.2018, s.4: LN V prosinci 2011 jste vystoupil na půdě americké ambasády a za podpory Nadačního fondu proti korupci jste zveřejnil informace o vyvádění peněz z DPP do karibské firmy Cokeville Assets spojované s Ivo Rittigem. Co vás k takovému kroku přimělo?

Důvod byl jediný, a to po dvou letech od mého oznámení konečně přimět policii k nějaké aktivitě. V té době se totiž propojily dvě části stejné kauzy – já jsem znal její začátek, tedy kdo a jak posílá provizi z jízdenek na Panenské ostrovy, a protikorupční fond měl zase informace, jak a komu mohly tyto prostředky odcházet dále.

LN Měl jste podporu ze strany americké ambasády? Měli tehdy Američané zájem na rozkrytí klientelismu v Česku?

Ano, podporu ze strany americké ambasády v Praze jsem vnímal ve formální a zejména lidské rovině jejích pracovníků. Aktivně se také postavili k prověření finančních transferů jízdenkové skupiny přes společnosti registrované na území USA.”

Podpora Sitty ambasádou USA

Podpora ze strany útvaru ÚOOZ (Šlachty)

Podle svých vlastních slov byl “…  pod přímou ochranou (svědků) Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (dále jen “ÚOOZ”), kdy pokyn k tomuto vydal nedávno sám ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a tento režim zvláštní ochrany platí nejen pro mě, ale i pro členy mé rodiny. Důvodem je nejen moje pozice jednoho z hlavních svědků v celé kauze, ale i fakt, že jsem “dvorním” znalcem pro ÚOOZ v boji proti organizovanému zločinu

Při projednávání kauzy “Bereta” dne 25.10.2021 svědek J.K. (bývalý policista) u soudu uvedl:

Str. 12: “v roce 2012, já jsem seděl tehdy u náměstka pro trestní řízení plk. S. a čekal jsem v předsálí, než on vyřídí nějakou poradu, kterou tam měl, a když na mě přišla řada, tak vylezla právě Vendula K., tam jsem se pobavili chvilku, ptal jsem se, co tam dělá, a ona řekla, že tam má nějaké jednání, měla jednání s náměstkem. Odešla, já jsem šel dovnitř a právě S. mi říkal, že to je s nimi peklo, že přišli s tím, to mi řekl mezi řečí, ne, že by mi to chtěl říkat, že přišli s tím, že dělá hospodářská nějakou domovní prohlídku někde u nějakých Sitů, a přišli za mnou, abych to zastavil. Říkal: „Šlachta mi už od rána několikrát volal a teď tady byla ta kočka.“ To byla vlastně první indicie, kdy jsem pochopil, že vlastně ten útvar pod vedením Šlachty a té Venduly vlastně lobují za nějaký případ, a potom, to bylo v roce 2013, kdy jsem sezval větší skupinu přátel na moje čtyřicáté narozeniny, to bylo, mám pocit, že to bylo 8. června 2013, kdy jsem slavil čtyřicáté narozeniny, a na té oslavě se to posunulo vlastně o level dále, kdy ta Vendula tam viděla ty kluky z Kongresové, kteří tam byli, a viděla, že s nimi mám poměrně dobrý přátelský vztah, takže následně jsme se sešli v pizzerii Fresco Vento dole u řeky a tam mi řekla, že by potřebovala právě informace k paní JUDr. Máchové, že má za úkol vyřešit paní JUDr. Máchovou.

… tato policistka vysvětlila a rozkryla, že to je proto, že na Kongresové existuje útvar, nebo oddělení, což byli právě kluci, se kterými jsem se znal, to byli N., K., a tato skupina, 3. oddělení, kteří vyšetřovali nějakou kauzu Sita. Já jsem nevěděl, o co jde, ale z vyprávění Venduly jsem pochopil, že ten Sita je nějaký znalec, se kterým se oni nějak přátelí, hlavně ten P. a ona, a že je vyšetřovaný kvůli něčemu, a oni nechtějí, aby byl vyšetřovaný, takže se snaží nějakým způsobem to vyšetřování zastavit, a měla to dozorovat paní JUDr. Máchová.”

Str. 13: “25. 6. byl ten den, kdy mi ta Vendula řekla, že mají za úkol najít něco na paní Máchovou. Já jsem jí na to řekl: „Hele, Vendy, ty ses snad zbláznila. Co to znamená? Co to jako děláte? Proč to je?“ a ona řekla: „Hele, prostě zašli daleko, dělají na Sitech“.

Zastavení jeho trestních stíhání

Obviněn, obžalován a zproštěn ze skutku “tunelování” Neograph prostřednictvím vlastní firmy Avium partners. Obviněn z držení dětské pornografie, zastaveno na pokyn VSZ.

Potenciální daňové úniky, které vyšly najevo během soudního procesu (mimo jiné cca 960 000 Kč vynaloženo na soukromou spotřebu a deklarováno jako náklad Neograph) zůstaly bez odezvy dozorujícího státního zástupce.

Politická podpora - min. financí a později premiér Babiš

Sitta, který chtěl kandidovat na ředitele STC, měl podporu tehdejšího ministra financí Babiše:

Šéf hnutí ANO Babiš výběrové řízení, do kterého lze podat přihlášky do 30. června, nechtěl komentovat. „Není to zatím aktuální. Myslím ale, že Sitta je poctivý člověk, kterého poškodili policisté,“ řekl LN ministr financí.

Jeho příběh zaujal i premiéra Babiše, v publikaci “O čem sním, když náhodou spím” se na str. 113 dočteme:

Tady je jeden příběh. Podnikatel Vladimír Sitta v roce 2011 upozornil policii na podivné zakázky pražského dopravního podniku. Měl podezření, že z každé vytištěné jízdenky jdou skandální provize do karibských daňových rájů. A co se stalo? Vypadá to jako spiknutí. Vyhrabali na něj obvinění, že tuneluje vlastní firmu. 

Vyšetřovala to policie, například šéf odboru hospodářské kriminality v Praze Pavel Klučka a jeho spolupracovník Pavel Nevtípil. Státní zástupkyně Dagmar Máchová zablokovala Sittovi akcie jeho firmy Neograph, tím ztratil možnost ji ovládat. A jeho společníci? Využili situace, získali nad firmou kontrolu a Sittu z ní vystrnadili. Odhaduje, že přišel o dobrých 200 milionů a soudy doteď běží. A jak to bylo s jízdenkami, to mimochodem stále není rozhodnuté.

Politická podpora - min. spravedlnosti

Tehdejší také ministryně spravedlnosti Válková Sittu ml. podpořila stížností pro porušení zákona.

Podpora Národním Fondem Proti Korupci

Kromě “Ceny za odvahu za 264 000 KčNFPK podpořil Sittu příspěvky na právní pomoc:

Adorace v médiích

Články k tématu

 
error: Alert: Content selection is disabled!!