Norman Eisen (poradce Obamy pro etiku, dle Wikipedie podezřelý z neetického chování, viz také zde) ihned po svém jmenování velvyslancem USA v ČR oznámil, že bude „velmi aktivně” prosazovat dostavbu Temelína americkou firmou Westinghouse.
Spolu s Transparency International stál u založení Rekonstrukce státu (str. 17 výroční zprávy TIC 2013), která měla za cíl mj. “Odpolitizování státní správy a Státní zastupitelství bez politických zásahů do vyšetřování”. Tento program byl ředitelem TIC Ondráčkou označen jako “největší občanská lobbistická akce”, přičemž Eisen samotný je dle Wikipedie velkým odpůrcem lobbyingu.
“Kauza pádu vlády Petra Nečase byla odstartována na žádost amerického velvyslanectví v Praze jako reakce na rozhodnutí premiéra, že dostavba jaderné elektrárny Temelín musí proběhnout čistě, tedy na základě ekonomické výhodnosti pro Českou republiku a nikoliv na základě zákulisních dohod a lobbistických vztahů.
Americký Westinghouse automaticky počítal s tím, že v tendru o dostavbu Temelína zvítězí kvůli tomu, že oni jsou Američané a spojenci ČR v NATO, zatímco Rusko je (pro Američany) nepřítel. O to větší šok přišel koncem května, kdy Petr Nečas při státní návštěvě v Moskvě, kde se setkal i s Vladimirem Putinem, uvedl naprosto bez jakýchkoliv skrupulí, že česko-ruské konsorcium Atomstrojexport má nejlepší předpoklady k tomu, aby vyhrálo tendr na Temelín. Reakce americké strany přišla okamžitě, ale ne přímo, nýbrž přes spolupracující česká média. Bakalovy Hospodářské noviny a jejich internetový derivát iHned.cz uvedly zdrcující komentář, že Petr Nečas před pravdou upřednostnil raději ruský trh pro české firmy.”
“Americké velvyslanectví ve spolupráci s tajnou službou CIA zahájilo ihned po Nečasově návštěvě v Moskvě aktivizaci státního zastupitelství Lenky Bradáčové s cílem navodit pád Nečasova kabinetu. První reakce nebyla nijak nadšená, protože šlo o nebezpečný podnik, na jehož konci mohl být reálně i kriminál za pokus o státní převrat. Lenka Bradáčová proto rozhodla, že řízení kauzy Nagyová, která se tehdy ještě “kauza Nagyová” nejmenovala, bude přesunuto z Prahy do Olomouce k rukám státního zástupce Ivo Ištvána.”
“K úloze podnikatele a mecenáše Karla Janečka. Jeho Nadační fond proti korupci přímo spolupracuje s americkým velvyslanectvím. Samotný Karel Janeček je podezírán, že je aktivním operátorem americké CIA, pro kterou pere peníze skrze svůj “geniální počítačový program” automatizace brokerských objednávek na akciových trzích. Systém ve zjednodušenosti funguje tak, že počítače sledují vývoj nabídek a poptávek jednotlivých titulů a využívají systém reakce trhu na nákup. Po každém nákupu trh zareaguje posílením ceny, což systém využije k okamžitému prodeji titulu za cenu nepatrně vyšší.”
“Andrej Babiš spolupracoval s Američany na pádu Nečasovy vlády v roce 2013. Pád vlády mu vyhovoval a spolupráce s Janečkovo fondem proti korupci se zdála ideální. Uběhly 3 roky a všechno je jinak. Za tu dobu se něco stalo. Miloš Zeman se otevřeně vyhranil vůči americké moci v ČR.”