9. 6. 2023

Soudce Lynch – společenská poptávka v jednotlivých letech

Jakým tónem se nesla “viktimizace” aktérů kauzy, vystihuje “názor” komentátora Šídla: Martin má mámu. Máma má vilu. My máme lístek. Ó, my se máme.

Literatura

V r. 2012 vyšla kniha Mráz přichází z Hradu Michala Viewegha. “Jedná se o volné pokračování Mafie v Praze. Autor ve svém díle volně mísí fikci s realitou, podle Viewegha jde o thriller a jízlivou, společensko-politickou, satiru.”

Ukázky:

“Celé dopoledne se primátor věnoval běžné agendě na pražském magistrátu, to jest zejména personálním čistkám a rušením dalších tendrů na stamilionové veřejné zakázky. Nejednou byl nucen zvýšit hlas či položit telefon uprostřed hovoru, neboť „spravedlivé“ rozhořčení zkorumpovaných úředníků opravdu poslouchat nedokázal (v jednom případě dokonce musel zavolat ochranku a nechat z budovy dotyčného vyvést). Obzvlášť velké starosti dělal Bohuslavu Svobodovi pražský Dopravní podnik: minulý týden mu najatí kontroloři předložili zprávu, z níž vyplývalo, že kmotři Janoušek a Rittig si (za pomoci ředitele Dvořáka a několika dalších ochotně spolupracujících manažerů) udělali z největší městské firmy doslova dojnou krávu. Dopravní podnik dostával od hlavního města každoročně zhruba deset miliard korun, z nichž se pokaždé vypařila miliarda až dvě.

Dopoledne měla Kristýna v pracovním diáři další balonový let nad Karlštejnem. Dnes to ovšem nebyla obvyklá rodinka s dětmi ani zamilovaný páreček toužící po romantickém zážitku, nýbrž ředitel Dopravního podniku Dvořák s matkou, středočeský kmotr Rittig a dva právníci kanceláře Šachta & Partners.

Saša si všiml, že modrý majáček na střeše je stále zapnutý, a pobaveně si uvědomil, že strach, který se řediteli Dopravního podniku Dvořákovi, jeho matce, středočeskému kmotru Rittigovi a oběma právníkům kanceláře Šachta & Partners zřetelně zračil v bledých obličejích, nemá nic společného s tím drsným přistáním. Očividně se domnívali, že je policisté přijeli zatknout. Tuhle hypotézu jasně potvrzovalo i to, že všichni včetně Dvořákovy matky usilovně žvýkali: pokoušeli se spolknout alespoň ty nejkontroverznější části smluv, které během letu podepsali a které by je nyní mohly usvědčit. Rittigovy čelisti zpracovávaly papír s odhodláním pitbulla. Tlustého pitbulla, poopravil se Saša. Martin Dvořák, který si vsunul do úst příliš velký kus, se naopak málem udusil.”

Výroky komentátorů:

Leschtina:

 • “jediným akceptovatelným vyústěním současné krize musí být obvinění Romana Janouška, Ivo Rittiga a dalších šedých eminencí politiky z konkrétních zločinů”

Honzejk 14.1.14:

 • Zatčení Ivo Rittiga je dobrou zprávou pro celou společnost
 • Je povzbuzující, že si policie a státní zastupitelství na pravděpodobně největšího politického podnikatele v zemi troufly, dokázat Rittigovi konkrétní trestný čin bude ale nesmírně obtížné.
 • Dokáže mu alespoň takovou “maličkost” jako odloupnutí sedmnácti haléřů z každé pražské papírové jízdenky? Nevíme.
 • je dobře, že se policie a státní zástupci rozhodli s Rittigem změřit síly. Pro společnost je ozdravné, že člověk, o jehož zhoubném vlivu se popsaly stohy papíru, zatímco on vesele poletoval mezi Prahou a Monte Carlem, najednou pocítil, že už není rovnější mezi rovnými, že doba nedotknutelných skončila, že se musí bát.
 • Soud s Rittigem, pokud k němu dojde, bude soudem nad celou specifickou epochou.
 • Zatčení Ivo Rittiga naznačuje, že systém začíná konečně fungovat.
 • … obvinění Ivo Rittiga je nadějnou zprávou o fungování státního zastupitelství.
 • na individua jako Rittig, která nikdo nevolí, se musí zaměřit represivní orgány.

 • Státním zástupcům v tomto směru jejich snažení patří všemožná podpora – a to jak teď, tak i v budoucnu. Protože zatímco odsouzením šíbrů včerejška si jisti být nemůžeme, v jednom jistotu máme: vstanou noví Rittigové. A budeme potřebovat někoho, kdo jim bude věnovat patřičnou péči.

Kamberský 19.6.13:

 • veřejnost desetiletí sledující nedotknutelné teď – obrazně řečeno – lační po krvi
 • Kauza dodávek jízdenek pro pražský Dopravní podnik zapáchá opravdu zdaleka
 • Vít Bárta byl navzdory odhadům, či dokonce přáním, většiny veřejnosti všech obvinění z korupce zproštěn. Když podobně dopadne i kauza Rittig, pocit, že v tomhle státě je něco shnilého a že se „spravedlnosti“ dovolá jen ten, kdo na to má, se u veřejnosti jen a jen prohloubí.

Břešťan:

 • k faktu, že policie dnes zatkla Ivo Rittiga, lze dodat jen jediné – konečně

[ess_grid alias=”obtahy”][/ess_grid]

Vybrané dokumenty:

 
error: Alert: Content selection is disabled!!
Obsah