2. 10. 2023

Účetní byla neoprávněně stíhána v kauze Oleo. Stát jí nechce proplatit adekvátní odškodné

Část 1 z 9 seriálu Prokuratura v Kondici

Městský soud v Praze vrátil Obvodnímu soudu v Praze 2 žalobu o odškodnění nemajetkové újmy, které se dožaduje bývalá účetní společnosti Peskim, stíhaná a obžalovaná v kauze Oleo Chemical. Jana Šádková se odškodnění dožaduje kvůli tomu, že nalézací i odvolací soudy v kauze Oleo konstatovaly, že byla nezákonně stíhána a byl jí v rámci stíhání taktéž nezákonně obstaven majetek.

Dvakrát měř a jednou řež – někteří státní zástupci žijí asi ve skleníku

Část 3 z 9 seriálu Prokuratura v Kondici

Zaujal mě případ, který řešil nedávno Okresní soud v Karviné pod sp. zn 4 T 13/2019 – a to především argumentace užitá státní zástupkyní v závěrečné řeči – v rámci něhož byl zproštěn obžaloby dle § 226 písm. b) trestního řádu Rom postavy drobnější, štíhlé, menší výšky (zde je nutno hned úvodem vytknout před závorku, že obžalovaný daný incident nijak nevyprovokoval), který v rámci potyčky dvakrát bodnul otevíracím kapesním nožem útočníka větší až mohutné postavy, vážícího okolo 100 kg a měřícího přes 182 cm, a to do zevní strany levého stehna a vnitřní strany pravého stehna, v čemž obžaloba spatřovala jednak pokus zločinu těžkého ublížení na zdraví podle § 21 odst. 1 a § 145 odst. 1 trestního zákoníku a jednak přečin výtržnictví podle § 358 odst. 1 trestního zákoníku.

Bradáčová má obří problém. Klíčové důkazy v kauze Beretta si pravděpodobně pořídila nezákonným odposlechem. Povolila si ho sama, ne soudce

Část 4 z 9 seriálu Prokuratura v Kondici

Auto je chráněno víc, než veřejný prostor. Odposlechy v motorovém vozidle by měl povolovat výhradně soud. Výkladní skříň ÚOOZ a Vrchního státního zastupitelství v Praze, takzvaná kauza Beretta, schytala zásadní ránu v ledví. Důvodem jsou namontované nezákonné odposlechy právě v autech. Důkazní prostředky získané odposlechem tohoto prostoru, realizovaném na základě povolení státního zástupce, by po roce 2010 měl soud odmítnout jako nezákonné. Tvrdí to Unie obhájců. Odposlechy ve dvou vozech si sama povolila a prodlužovala po dva roky Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Unie obhájců kvůli případu, s nímž ji seznámil Ekonomický deník, vydá prohlášení. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová přitom kauzu Beretta označila za případ, v němž bylo stíhání zahájeno na objednávku.

Oběti protikorupční revoluce.Trnitá cesta od obvinění k osvobozujícímu rozsudku

Část 5 z 9 seriálu Prokuratura v Kondici

Měli rozjeté kariéry, často ve vysokých státních pozicích, jenže poté nastal zlom. Přišlo stíhání kvůli obvinění ze závažných korupčních kauz, v jednom případě se objevilo nařčení z pedofilie. Až po mnoha letech zazněly osvobozující rozsudky. Oběti však musely prožít řadu let pod tlakem vyšetřování policie, části médií a především celé veřejnosti. Dodnes se tito lidé vyrovnávají s kariérními, zdravotními i sociálními následky, které je budou často provázet až do konce života.

Zatočíme s vámi

Část 7 z 9 seriálu Prokuratura v Kondici

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová vystoupila na konferenci Karlovarské právnické dny s důležitým projevem na téma úniky z vyšetřovacích spisů. Její názory naznačují změnu přístupu orgánů činných v trestním řízení k médiím i svobodě slova.

Za únik nemohou státní zástupci, odmítla Bradáčová ministryni Benešovou

Část 8 z 9 seriálu Prokuratura v Kondici

Pražské vrchní státní zastupitelství po provedeném šetření odmítlo, že by státní zástupci či policisté poskytli novinářům informace z trestního řízení soudce Zdeňka Sováka. Šéfka instituce Lenka Bradáčová uvedla, že všechny medializované informace jsou obsažené ve sdělení obvinění. Z úniku informací státní zástupce viní ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Tisk / 17h

Kecy a politika: Justice bez lidskosti je pomsta. A mstí se mafie

Část 12 z 9 seriálu Prokuratura v Kondici

Velké reakce vyvolalo vystoupení nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka a odstupující ministryně Marie Benešová v nedělním pořadu Partie na CNN Prima News. Mluvili zde o řadě velkých trestněprávních kauz z poslední doby, které se u soudu ukázaly jako bezdůvodné. Popisovali občas tragickou roli médií, s nimiž manipulují někteří státní zástupci prostřednictvím řízených úniků informací z vyšetřovacích spisů.

 
error: Alert: Content selection is disabled!!